Anasayfa / Genel / Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,93 üstün kazancıyla 2.533,33 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 47,97 puan artarken, toplam işlem hacmi 35,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 5,20 ve holding endeksi yüzde 2,09 üstün kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 7,15 ile madencilik, en sayı kaybettiren yüzde 0,59 ile turizm oldu.

Analistler, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) “güvercin” tutumuna karşın küresel çapta sıkılaştırıcı para politikalarının resesyon endişelerini artırmasıyla pay piyasalarında burgaç tek seyir izlendiğini belirtti.

Haftaya ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını ifade fail analistler, yurt içinde dahi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararının öne çıkacağını aktardı.

Haftaya yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, sektörel güven endeksleri, yurt sayılmazsa ise ABD’dahi Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, İngiltere’dahi ve Japonya’bile enflasyon ve çevre genelinde açıklanacak hizmet sektörü ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başdu olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.480 ve 2.440 seviyelerinin dayanak, 2.550 puanın mukavemet konumunda bulunduğunu söyledi.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans’ın tapın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, tek hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14’te sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı bile yüzde 14 oldu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: