Anasayfa / Genel / Borsa günü yatay tamamladı

Borsa günü yatay tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 0,31 puan azalırken, toplam işlem hacmi 38,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,20, holding endeksi yüzde 0,63 üstün kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,91 ile tekstil toplantı, en sayı gerileyen ise yüzde 2,92 ile ulaştırma oldu.

BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,01 üstün kaybıyla 2.601,25 puandan tamamlamasına karşın tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını yaptı.

ABD’dahi tarım dışı istihdam mayısta 390 1000 kişi artarken piyasa beklentilerinin üzerine çıkarken işsizlik oranı varyasyon göstermeyerek yüzde 3,6’bile kaldı.

Analistler, ABD’dahi tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi geldiğini belirterek, ABD Merkez Bankasının (Fed) istihdam piyasasına ilişkin endişeleri tek kenara bırakarak enflasyonla mücadelede henüz saldıran hareket edebileceğine üzerine beklentilerin piyasalarda etkili olabileceğini ifade etti.

Son verilerin iş gücü piyasasının sıkı kalmaya sürme ettiğini gösterdiğini vurgulayan analistler, bunun Fed’in haziran ve temmuz aylarının akabinde faiz artırımlarına sıra vermeyi düşünebileceğine üzerine umutları tersine çevirebileceğini kaydetti.

Haftaya Avrupa Merkez Bankasının (ECB) açıklayacağı faiz kararı ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) ekonomik görünüm raporunun piyasaların odağında bulunacağını nâkil analistler, veri gündeminde ise yurt içinde işgücü istatistikleri, reel efektif özyazı kuru, Hazine nakit dengesi, yurt sayılmazsa ise Japonya’bile ve Euro Bölgesinde nema, Çin’dahi ve ABD’dahi enflasyonun öne çıkacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.620 ve 2.650 seviyelerinin mukavemet, 2.560 puanın dayanak olarak öne çıktığını söyledi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: