Anasayfa / Genel / Borsa günü rekorlarla tamamladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Borsa günü rekorlarla tamamladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 106,14 puan artarken, toplam işlem hacmi 105,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,82 ve holding endeksi yüzde 2,61 üstün kazandı.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,03 ile metal, ana sanayi, en sayı gerileyen ise yüzde 1,20 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

ABD’dahi enflasyon verilerinin beklentilerin altında tek seyir izlemesiyle pay piyasalarına pozitif tek seyir hakim oldu.

Ülkede zaman açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekimde aylık hoş yüzde 0,4 ve yıllık hoş yüzde 7,7 artarak beklenenden fazla yavaşlama kaydetti.

Analistler, kripto para piyasasına yönelik endişeler, Çin’dahi kalan vaka sayıları ve ABD’dahi sıra Kongre seçimine ilişkin belirsizliklerin etkilerinin küresel pay piyasalarında izlendiğini ifade etti.

Yarın yurt içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretimi, yurt sayılmazsa ise Almanya’bile enflasyon, İngiltere’dahi nema, ABD’dahi Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi’nin öne çıkacağını tamlayan analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.500 puanın mukavemet, 4.280 ve 4.220 seviyelerinin dayanak konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, akan işlemler hesabının eylülde 2 milyar 632 milyon abd açık vermesini bekliyor. Ekonomistler, 2022 sonunda ise akan işlemler hesabının 51,5 milyar abd açık vermesini tahmin ediyor.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin eylülde tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 2,9 artmasını muntazır ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin dahi yıllık hoş yüzde 3,1 artacağını öngörüyor.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: