Anasayfa / Genel / Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Merkez Bankası’nın faiz kararının akabinde Borsa İstanbul günü düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 13,82 puan azalırken, toplam işlem hacmi 29,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,29, holding endeksi yüzde 0,32 üstün kazandı. Sektör endeksleri arasında en sayı kazandıran yüzde 1,65 ile orman, kağıt, tabı, en sayı kaybettiren ise yüzde 3,05 ile inşaat oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan tek hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14’te sabit bıraktı.

TCMB duyurusunda “Etkisi artarak süren jeopolitik riskler ilk yarıda olumsuz yönde gerçekleşmiş, materyalizm iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel nema tahminleri adî yönlü güncellenmeye sürme etmekte ve resesyon ihtimali artmaktadır” denildi.

Şirketlerin beklenenden iyi gelen finansal sonuçları risk iştahını desteklerken, çevre genelinde merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına örtmek için faiz oranlarını yükseltmesi ekonomik büyümeye yönelik endişeleri artırdı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 11 yıl sonra ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 50 esas puan ile beklenenden fazla artırdı

Analistler, pay piyasalarının resesyon riski ve enflasyon endişeleri arasında karışık tek seyir izlediğini kaydetti.

Yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt sayılmazsa ise çevre genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) ile Japonya’bile enflasyonun öne çıkacağını tamlayan analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 puanın mukavemet, 2.490 seviyesinin dayanak konumunda olduğunu bildirdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: