Anasayfa / Genel / Boğaz geçiş ücreti 5 kat artıyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Boğaz geçiş ücreti 5 kat artıyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin kendisine verdiği uluslararası haklar doğrultusunda boğazlardan elde ettiği gelirin belirlendiği frank bedelinde artışa gitti.

1983 yılında Türkiye, Frank bedelinde yüzde 75 indirim uygulayarak tek Frank’ı 0.80 abd olarak sabitlemişti.

Ancak geçen zamanda yerde tutar materyalizm kalan enflasyon ve kıymetli değeri karşısında eridi.

GELİR 200 MİLYON DOLAR SEVİYESİNE ÇIKACAK

Frank bedeli 5 kat artırılarak net tonaj başına 4 abd olarak belirlendi. 7 Ekim 2022’dahi düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile beraberce şu anda boğazlardan elde edilen fener, tahlisiye ve sağlık rüsumu ücretleri 5 kat artırılarak mevcutta 40 milyon abd olan gelir 200 milyon abd seviyesine çıkarılacak.

Ayrıca, ücret her yıl 1 Temmuz’bile Ulaştırma Bakanlığı tarafından güncellenecek. 

1936’bile imzalanan Montrö Anlaşmasına göre Türkiye, İstanbul Boğazı’ndan geçen ve Çanakkale Boğazı’na girip kaynak gemilerden fener, tahlisiye ve sağlık rüsumu ücreti talep etme hakkını elinde bulunduruyor.

Ancak o devre hesaplamanın kıymetli/frank olarak Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ortak para birimi “Germinal Frank” üzerinden yapılması yıllardır Türkiye’ye hak kayıpları yaşatıyordu.

1936’bile 1 Frank 0,29 gram saf altına karşılık gelirken, Germinal Frank’ın içildikten tedavülde olmadığı dönemlerde ödemeler abd üzerinden Türk Lirası ile yapıldı yalnız güncel kurlar dikkate alınmaksızın 1 Frank’ın değeri yine 0.29 gram saf kıymetli karşılığı olarak korundu.

1983 yılında ise Türkiye o günkü geçiş ücretleri haklarından yaklaşık yüzde 75 feragat ederek 1 Altın Frank’ı indirimli değeriyle 0.8063 dolara sabitledi. Bugüne kadar bile geçiş ücretleri, güncel özyazı alış kurunun kıymetli/frankın indirimli değeri 0.8063 dolarla çarpılması suretiyle uygulandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: