Anasayfa / Genel / BM’den eğitim alanında “derin kriz” uyarısı, dönüşüm çağrısı – Son Dakika Eğitim Haberleri

BM’den eğitim alanında “derin kriz” uyarısı, dönüşüm çağrısı – Son Dakika Eğitim Haberleri

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Yaygın dezenformasyon, iklim değişikliği inkarı ve insan haklarına saldırıların yaşandığı tek dönemde gerçeği komplodan ayıran, bilime saygıyı aşılayan ve tüm çeşitliliğiyle insanlığı kutlayan terbiye sistemlerine ihtiyacımız var” dedi.

BM 77. Genel Kurulu Görüşmeleri kapsamında “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nin açılışında konuşan Guterres, yoksul ülkelerde 10 yaş grubundaki ayakçak yaklaşık yüzde 70’inin en aşağılık tek metni beraberce okuyamadığını, gelişmiş ülkelerde ise eğitimin eşitsizliği kırmak yerine nesiller arasındaki eşitsizliği henüz fazla artırdığını söyledi.

Zenginlerin en iyi kaynaklarla en iyi okullara gittiğini ve sonrasında en iyi işlere girdiğini ifade fail Guterres, yoksulların, özellikle dahi kız çocuklarının hayatlarını değiştirecek nitelikleri edinirken engellerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Yerinden edilenlerin ve engelli bireylerin ise en yetişkin engellerle karşı karşıya kaldığına işaret fail Guterres, Covid-19 salgının çevre genelinde terbiye üzerinde yıkıcı etkisinin olduğunu ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden herkes için eğitime ağır vuruş indirdiğini söyledi.

Eğitim alanındaki aksaklıklara değinen Guterres, birçok zaman müfredatların ve terbiye sistemlerinin yaşam süresince öğrenmeyi desteklemediğine, öğretmenlere yeterince terbiye ve üstün verilmediğine, az ücret ödendiğine, sayısal uçurumun yoksul öğrencileri cezalandırır hale geldiğine dikkati çekti.

Guterres, atlas yoksul olsun, zengin olsun eksiksiz ülkelerinde terbiye alanında yoğun tek kriz yaşandığını belirterek, eğitimde tahavvül çağrısında bulundu.

Genel Sekreter, nitelikli eğitimin yaşam süresince öğrenmeyi sağlaması gerektiğini ifade ederek, “Yaygın dezenformasyon, iklim değişikliği inkarı ve insan haklarına saldırıların yaşandığı tek dönemde gerçeği komplodan ayıran, bilime saygıyı aşılayan ve tüm çeşitliliğiyle insanlığı kutlayan terbiye sistemlerine ihtiyacımız var.” dedi.

Afganistan’daki Taliban yönetimine dahi kız çocuklarına ortaöğretim yasağını birden kaldırması çağrısı yapan Guterres, savaşsızlık, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınmanın en önemli adımlarından birinin kız çocuklarının beyin olduğunu söyledi.

Guterres, ”Eğitimin finansmanı hükümetler için tek öncelik olmalı zira yerde, tek ülkenin halkına ve geleceğine yapabileceği en önemli yatırım. Uluslararası topluma kritik tek rol düşüyor. Kalkınma ortaklarını kesintilerden vazgeçmeye ve resmi kalkınma yardımının en rengi yüzde 15’ini eğitime ayırmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Antonio Guterres, az ve orta gelirli ülkelerdeki 700 milyon çocuğun kaliteli eğitime erişimini sağlamak için 10 milyar abd seferber etmeyi amaçladıklarını belirterek, uluslararası toplumdan yerde programın desteklenmesini istedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: