Anasayfa / Genel / Blue Origin’den uzay turizmi için dev adım

Blue Origin’den uzay turizmi için dev adım

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un uzay turizmi şirketi Blue Origin, NASA’nın Artemis Ay misyonu için seçilmemiş olsa da kıymetli bir atılım yapmanın eşiğinde. Buna nazaran Blue Origin uzay tarihi açısından kıymetli bir birincinin peşinde. Şirket bu manada dünyanın birinci özel uzay istasyonu için tarih verdi.

Blue Origin, dünyanın birinci özel uzay istasyonu için harekete geçti

Uzay turizmi açısından öncü firmalardan biri olan Blue Origin, uzay turizmi çıtasını arşa çıkaracak bir adım atıyor. Buna nazaran firma dünya yörüngesine kendi uzay istasyonunu kurmak için harekete geçti. Orbital Reef isimli bu uzay istasyonu Boeing, Sierra Space, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions ve Arizona Eyalet Üniversitesi iştirakinde hayata geçecek.

Blue Origin uzay istasyonu, Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS)’ndan daha küçük yapıda olacak. Orbital Reef bu manada 10 kişilik mürettebatı ağırlayacak kapasitede. Blue Origin bu uzay istasyonu sayesinde uzay turizmi içinde değerli bir konaklama noktası olma niyetinde.

Blue Origin, Orbital Reef Uzay İstasyonu için renderları yayınladı

Bu yeni uzay istasyonu, bilim insanları, uzaya çıkmak isteyen ülkeler ve şirketler için hizmet sunacak. Orbital Reef bu manada uzayda kısa bir çeşit atmak ve dünyaya geri dönmek yerine, uzaydan dünyayı izlemek isteyen turistler için de yeni bir tatil seçeneği.

Blue Origin, bu yeni uzay istasyonunun 2025 ve 2030 ortasında hizmete açacağını açıkladı. Bu dünyanın birinci özel uzay istasyonu inşasında yer alacak firmalar ve misyonları ise şu biçimde:

Blue Origin: Şebeke sistemleri, büyük çaplı çekirdek modüller ve tekrar kullanılan ağır yük taşıyıcı roket New Glenn fırlatma sistemi.

Sierra Space: Büyük Entegre Esnek Ortam (LIFE) modülü, düğüm modülü ve mürettebat ve kargo nakliyatı için piste inen Dream Chaser uzay uçağı (dünya çapındaki pistlere iniş yapabiliyor)

Boeing: Bilim modülü, istasyon operasyonları, bakım mühendisliği ve Starliner mürettebat uzay aracınının uzay istasyonu için kullanılması.

Redwire Space: Mikro yerçekimi araştırma, geliştirme ve üretim; yük süreçleri ve dağıtılabilir yapıların kurulması.

Genesis Engineering Solutions: Rutin operasyonlar ve turistik seyahatler için tek kişilik uzay aracının tasarlanması ve hazır hale getirilmesi.

Arizona Eyalet Üniversitesi: Araştırma danışmanlığı hizmetleri ve kamu yardımı sağlayan global bir üniversite konsorsiyumuna liderlik edecek.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: