Anasayfa / Genel / Birleşmiş Milletler’den korkutan iklim raporu: Hükümetlere açık çağrı!

Birleşmiş Milletler’den korkutan iklim raporu: Hükümetlere açık çağrı!

Global ısınmanın tesirler her geçen gün artıyor. Karbondioksit yoğunluğu ve beraberinde oluşan sera tesiri, iklimler için ölümcül bir boyuta ulaşmak üzere. Birçok ülke ve yetkili kuruluş bunula ilgili tedbirler alıyor olsa da şimdi kesin bir olumlu sonuç elde edilemedi.

IPCC: 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirebiliriz!

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli(IPCC), iklim değişikliği ve artan sera tesiri ile ilgili bir rapor yayımladı. Raporda, birçok ikaz kendine yer buldu. Raporda, dünyanın iklim değişikliğinin en yıkıcı tesirlerinden kaçınmak için 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını dörtte bir oranında azaltması gerektiği vurgulandı.

Raporda, 2010 ve 2019 yılları arasında yıllık ortalama global sera gazı emisyonları insanlık tarihinin en yüksek düzeylerine çıktığı belirtildi. Son yıllarda hakikaten alınan tedbirlerle artış suratının azaldığı belirtilen raporda hükümetlere de davet yapıldı. IPCC Lideri Hoesung Lee, mevzuya ait olarak şu sözlere yer verdi.

Bir yol ayrımındayız. Şimdi aldığımız kararlar yaşanabilir bir geleceği teminat altına alabilir. Isınmayı sınırlamak için gereken araçlara ve bilgi birikimine sahibiz. Birçok ülkede alınan iklim hareketi beni cesaretlendiriyor. Etkili olduğu kanıtlanmış siyasetler, düzenlemeler ve piyasa araçları bulunuyor. 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirebiliriz.

Raporda önümüzdeki birkaç yılın epeyce değerli olduğunun vurgusu yapılıyor. Hükümetlerin alacağı kararların 2030 yılına kadar çok daha yaşanabilir bir dünyanın kapılarını açacağı belirtildi. Öte yandan Avrupa’nın yanı sıra Kanada da 2030 Emisyon Azaltma Planı ismi altında bir bildiri yayınladı. Bildirilerde, sera gazı tesirini azaltmak için kesin kararlar yer alıyor.

İklim değişikliği ve alınan tedbirler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: