Anasayfa / Genel / Birinci gezegen savunma misyonu: DART’ın fırlatma tarihi açıklandı

Birinci gezegen savunma misyonu: DART’ın fırlatma tarihi açıklandı

Çift Asteroid Yönlendirme Testi (Double Asteroid Redirection TestDART), Dünya’ya yakın objelere (near-Earth objects NEO) karşı bir savunma düzeneği oluşturmayı amaçlayan bir ABD uzay vazifesi olarak biliniyor. NASA ile ortak yönetilen proje için fırlatma tarihi verildi.

Takım üyeleri son denetimleri yaptı ve yakıt doldurdu. Şu an fırlatma için kıyafet provaları yapılıyor. Şayet başarılı bir biçimde belirtilen tarihte misyon gerçekleştirilirse, bu şimdiye kadar yapılmış birinci gezegen savunma testi vazifesi olacak.

Fırlatma tarihi ne vakit?

DART, Ekim ayı başlarında Kaliforniya‘daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü‘ne getirildi ve fırlatma tesisine ulaştı. 26 Ekim’de SpaceX Yük Sürece Tesisi‘ne giren uzay aracı, iki günlük bir kontrolden sonra Hidrazin yakıtı ile dolduruldu. Hidrazin yakıtının yanında NEXT-C iyon motoruna güç sağlamak için Xenon yüklendi.

DART için bir sonraki değerli tarih ise 10 Kasım. Araç, SpaceX Falcon 9 roketinin üzerinde onu yörüngeye itecek bir adaptörle eşleştirilecek. Birinci fırlatma için verilen tarih ise 23 Kasım saat 20.20 olarak açıklandı. Misyon rastgele bir hava sorunu ile karşı karşıya kalırsa, lansman 24 Kasım‘a ertelenecek. Bu tarihte de bir meseleyle karşılaşılırsa Şubat 2022 tarihine ertelenebilir.

DART neyi amaçlıyor?

Misyonun maksadı, Didymos ismindeki büyük bir asteroidin etrafında dönen Dimorphos ismindeki çok daha küçük bir ay asteroidi olacak. DART, kasıtlı olarak Dimorphos‘a çarparak yörüngesini değiştirmeyi amaçlıyor. Yapılacak bu misyonun rastgele bir kısmının ve konu bahis asteroidlerden birinin Dünya’yı etkileme riski olmadığını NASA açıkça belirtti.

DART’ın çarpacağı asteroidler

Bu proje ile, DART aracılığıyla mümkün bir NEO‘nun yörüngesini saptamanın ve bu yörüngeyi değiştirmenin yolları aranıyor. Bilim insanları, asteroid sistemi üzerindeki çarpmanın tesirlerini görmek ve ölçmek için Dünya üzerindeki teleskopları kullanacak. Elde edilen bilgiler gelecekte mümkün bir asteroid tehdidi ile başa çıkmanın yollarını aramak için kullanılacak.

NASA, DART‘ın yüksek süratte bir asteroide çarparak kinetik tesir tekniğinin kullanılacağı birinci uzay aracı olacağını söylüyor. Bilim insanları, bu tekniğin yüksek süratte potansiyel bir tehlikeli asteroidi durdurmak için teknolojinin sağlayabileceği en âlâ imkan olarak açıklıyor. DART, bu mevzuda bir bilgisayar modeli geliştirmeye yardımcı olacak.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: