Anasayfa / Genel / Birinci defa bir insanların akciğerinde mikroplastik bulundu!

Birinci defa bir insanların akciğerinde mikroplastik bulundu!

Dünya’da hava ve etraf kirliliği Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararlara karşın giderek artıyor. Üstelik bu yıl itibariyle tüm dünyadaki mikroplastik kirliliği insan bedeninde tespit artık tespit edilebilir bir boyuta ulaştı.

Mikroplastik kirliliği yüzünden maske takmak zarurî bir hale gelebilir!

Bilim insanları, mikroplastik kirliliği konusunun bu yıl itibariyle hayli önemli bir hal aldığını ve artık gezegenin her yerinde olduğunu söylüyor. Bu nedenle de insanların maruz kalmasını kaçınılmaz hale getirdiğini ve sıhhate yönelik tehlikelerle ilgili artan bir kaygı olduğunu belirtiyor.

Yapılan açıklamaya nazaran, ameliyat olan 13 hastadan alınan doku örnekleri laboratuvara gönderiliyor. Akabinde bu 13 bireyden 11’inde -oranı değişmekle beraber- mikroplastik bulunduğu söyleniyor. En yaygın partiküllerin ise plastik ambalaj ve borularda kullanılan polipropilen ve şişelerde kullanılan PET olduğu belirtiliyor.

Artan mikroplastik kirliliği nedeniyle insanların küçük parçacıkları soluduğu ve bunları yiyecek yahut su yoluyla tükettiği esasen biliniyordu. Hatta yüksek seviyede mikroplastiklere maruz kalan emekçilerin de çeşitli hastalıklar sebebiyle çalışamaz hale geldiği tespit edilmişti. Ancak rastgele beşerler ortasından alınan numunelerde bu durum birinci kere gözlemleniyor. Üstelik oranlar kabul edilebilir düzeyin çok üstünde.

Bilim insanları, geçtiğimiz Mart ayında birinci kere insan kanında mikroplastiklerin tepit edildiğini söylüyor. Bu da parçacıkların bedende dolaşabileceğine ve organlara yerleşebileceğine işaret ediyor. Natürel genel sıhhat üzerindeki tesiri şimdi bilinmiyor. Lakin araştırmacılar, mikroplastiklerin insan hücrelerine ziyan vermesi ve hava içerisindeki parçacıklarının bedene girmesi sebebiyle her yıl milyonlarca kişinin erken ölmesine sebep olduğunu düşünüyor.

Çalışmanın kıdemli müellifi İngiltere Hull York tıp fakültesinden Laura Sadofsky, mevzuyu şu sözlerle aktarıyor:

En yüksek sayıda parçacığı akciğerlerin alt bölgelerinde tespit ettik. Bulduğumuz boyutlardaki parçacıkları bulmayı beklemiyorduk. Akciğerlerin alt kısımlarında hava yollarının daha küçük olması şaşırtan ve bu büyüklükteki parçacıkların bu kadar derine inmeden evvel filtrelenmesini yahut sıkışmasını beklerdik.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: