Anasayfa / Genel / Birinci defa bir beşere domuz böbreği nakledildi

Birinci defa bir beşere domuz böbreği nakledildi

ABD’de bir küme cerrah, bir beşere domuz böbreği nakli yaptı. Böylelikle takım, dünyada bir birinci başardı. Böylelikle bilim insanları, nakil için hayvan organlarını kullanmaya bir adım daha yaklaşmış oldu.

Kelam konusu nakil süreci, New York University Langone Health‘de gerçekleşti. Şimdiye dek insan bağışıklık sistemi, domuz hücrelerindeki Glikan‘ın (şeker molekülü) bulunması nedeniyle bu türlü bir nakli reddediyordu. Bu nedenle bilim insanları birinci olarak domuzun genetiğini değiştirdi.

Domuz böbreği nakli nasıl gerçekleşti?

Independent‘ın haberine nazaran, bilim insanları naklin reddedilmemesi için birinci olarak domuzun genlerini molekülü uzaklaştırmak için değiştirdi. Bu ortada alıcı, böbrek işlev bozukluğuna sahip beyin mevti gerçekleşen bir hastaydı. Hastanın ailesi ise, tabipler ömür dayanak ünitesini çıkarmadan evvel bu operasyona müsaade verdi.

Tabipler, genetiği değiştirilmiş domuz böbreğini nakil için hazırlıyor. (Foto: Reuters)

Cerrahlar, domuz böbreği nakli sırasında ne yaptıklarını anlattı. Ameliyat sırasında domuz böbreğini hastanın kan damarlarına bağladıklarını açıkladılar. Hastanın bedeninin dışında tutulan böbreği üç gün boyunca gözlemlediler.

Müşahede sürecinde araştırmacılar, hastanın bağışıklık sisteminin böbreği reddetmediğini keşfetti. Ayrıyeten hastanın böbrek işlevinin makûs olduğuna işaret eden olağandışı kreatinin düzeyinin olağana döndüğünü de buldular.

Operasyon sonrasında Dr. Robert Montgomery, Reuters’a demeç verdi. Dr. Montgomery, domuz böbreğinin nakledilen beşerde beklenilen ölçüde idrar ürettiğini söyledi. Ayrıyeten bu deneyin önümüzdeki bir yahut iki yıl içinde böbrek yetmezliğine sahip hastalarda denemelerin önünü açacağını belirtti. Bu denemeler, yeni bir böbrek bulununcaya kadar tahlil olabilir.

Siz bu nakil süreçlerinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayvanların bu tıp faaliyetler için çoğaltılması ya da öldürülmesi sizce gerekli mi? Yoksa etik dertlere sahip misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz…


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: