Anasayfa / Genel / Bir haftada yüzde 32 eridi

Bir haftada yüzde 32 eridi

Kripto para piyasasında satışlar hızlanırken, Bitcoin 18 binin altına kadar geriledi.

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre, Bitcoin karışma küresel kripto para piyasasının değeri sadece 24 saat içinde yaklaşık yüzde 0,17 düşerek 836 milyar doların altına indi.

En yetişkin kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı geçici dahi olsa Aralık 2020’takt festekiz ilk kez 18 1000 doların altına indi ve henüz sonra biraz toparlanarak 19 1000 doların üzerine yükseldi.

Bitcoin’in son 7 gündeki üstün kaybı yüzde 31’açınık yaklaştı. 21 Mayıs 2022’dahi Bitcoin’in piyasa değeri 558,6 milyar abd olurken, 19 Haziran itibarıyla 400 milyar doların altına geriledi.

Bitcoin fiyatındaki düşüş trendinin sürme etmesi, başka kripto para birimlerinde dahi sert kayıplar yaşanmasına sebep oluyor.

Piyasa değeri yönü ikinci sırada yer saha Ethereum bile son tek haftada yüzde 32’takt fazla üstün kaybederek 1000 doların altına indi.

Kripto para piyasasındaki son düşüş, ABD’dahi hisse senetleri piyasasında kalan faiz oranları ve ekonomide kalan resesyon riski endişesiyle yüzde olarak son iki yılın en yüksek gerilemenin yaşandığı haftanın akabinde gelmesi dikkati çekti.

Mayıs ayının ortasında, kripto para birimi TerraUSD’nin üstün olarak “çökerek” kripto piyasasını sarsmasının akabinde, 13 Haziran’bile en yetişkin kripto para pancar verenlerinden akraba olan Celsius Network “sıra dışı pazar koşulları” nedeniyle tüm işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu bile piyasada belirsizliğin artmasına neden olmuştu.

Celsius Network’ü çevreleyen türbülans ve başdu ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma sürecini henüz saldıran yürüteceğine üzerine görüşlerinin Fed’in geçen hafta 75 esas puan artırmasının akabinde kuvvetlenmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasını yanında getirirken, bu paralel kripto sektörde kalan belirsizlikler kripto para piyasasını tazyik altında tutmaya sürme ediyor.

İŞTEN ÇIKARMALAR ETKİLİ

Kripto para borsası Coinbase, 14 Haziran’bile benzinli sayısını yüzde 18 azaltacağını duyurdu.

İşten çıkarmalar şirketlerin kripto piyasasında hızlı tek toparlanma beklemediğinin tek işareti olarak görüldüğü için piyasadaki belirsizliği artırıyor. Öte yandan, bazen kripto madencilerinin varlıklarını satması dikkati çekiyor. Madenciler sakıt Bitcoin fiyatı nedeniyle ortalama gelirlerinin sadece yüzde 39’unu kazandıklarından, özellikle henüz küçük şirketler finansal zorluklar yaşıyor ve Bitcoin varlıklarını tasfiye ediyor.

UZUN SÜRELİ AYI PİYASASI MI?

Analistler, jeopolitik belirsizlikler, yüksek faiz oranları ve önde gelen kanun yapıcıların kripto paralarla ilgili sürme fail olumsuz görüşleri ve ekonominin resesyona girme riski ile beraberce yerde ekonomik ortamda kripto piyasasına “güven krizi” nedeniyle kripto para birimleri için uzun süreli tek ertesi piyasasının muhtemel olabileceğini belirtiyor.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: