Anasayfa / Genel / Bill Gates ve Warren Buffett şaşırttı: Nükleer santral!

Bill Gates ve Warren Buffett şaşırttı: Nükleer santral!

Dünyanın en büyük beş şirketinden biri olan Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, kendi nükleer santralini kuracak. The Guardian‘ın haberine nazaran, kelam konusu tesis önümüzdeki yıllarda faaliyete başlayacak. Bu projenin ardındaki isim ise, ünlü iş insanı Warren Buffet. Çünkü Buffet’in Berkshire Hathaway şirketine ilişkin TerraPower güç şirketi projenin mimarı. Bu ortada, TerraPower şirketi de Gates’in kurduğu bir teşebbüs.

Bill Gates, nükleer santral hakkında bilgi verdi

The Guardian, Natrium nükleer santralinin ABD’deki Kemmerer, Wyoming‘de kurulacağını yazdı. Tesis, 2025 yılına kadar kapatılması planlanan eski bir kömür santralinin yerini alacak. Ayrıyeten faaliyete geçtiğinde 2 bin 600 nüfuslu kentte yaklaşık 250 şahsa istihdam sağlayacak. İnşası sırasında da 2 bin kişinin çalışması bekleniyor.

TerraPower’ın proje için tasarımı.

Bill Gates, nükleer tesisin sıvı sodyum soğutmalı reaktöre sahip olacağını duyurdu. TerraPower CEO’su Chris Levesque de projeye yönelik bir açıklama yaptı. Levesque, “Yenilikçi teknolojimiz güç sistemimizi değiştirirken sağlam elektrik üretiminin devam etmesini sağlamaya yardımcı olacak. Bununla birlikte, Wyoming’de yeni, güzel fiyatlı istihdam oluşturacak.” dedi.

Projeye konut sahipliği yapacak dört kentten biri olan Kemmerer, Salt Lake City’nin yaklaşık 210 km kuzey doğusunda yer alıyor. Natrium tesisi, Kemmerer etrafındaki 250 bin haneyehizmet eden 345 megavatlık sodyum soğutmalı bir reaktör olacak. Bu tip reaktörler, eski reaktörlerden daha inançlı olabilir. Çernobil felaketi üzere bir acil durumda tesisin süratle kapanması mümkün. Ayrıyeten klasik reaktörlerden daha az maliyetli olacağını da belirtiyorlar.

Haziran ayında nükleer reaktör projesinin tanıtımında Bill Gates açıklama yapmıştı. Gates, “Natrium’un güç sanayisi için bir ezber bozan bir niteliğe sahip olacağını düşünüyoruz.” demişti. Lakin herkes bu teknoloji hakkında hemfikir değil…

Kâr emeli gütmeyen bilim kümesi Union of Concerned Sciences‘ın nükleer güç güvenliği yöneticisi Edwin Lyman açıklama yaptı. Lyman, soğutma için suya kıyasla sodyumun yararlı olacağından kuşkucu. Açıklamasında, “Sıvı sodyumun da birçok sorunu var. Havaya yahut suya maruz kaldığında alev alabilen çok uçucu bir gereçtir.” halinde konuştu.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.