Anasayfa / Genel / Bill Gates: Covid-19 riski azaldı, yeni pandemi kapıda!

Bill Gates: Covid-19 riski azaldı, yeni pandemi kapıda!

Hayırsever milyarder Bill Gates, son periyotta COVID-19 risklerinin azaldığını fakat dünyanın diğer bir pandemi göreceğinin neredeyse kesin olduğunu söyledi. Bill Gates’in yeni pandemi uyarısı pandemi zıtlarını sinirlendirecek üzere görünüyor.

CNBC’den Hadley Gamble’a konuşan Bill Gates, Covid-19 ve dünyanın beklediği yeni problemleri ele aldı. Global nüfusun büyük bir kısmının koronavirüse karşı belli muhafaza seviyesine ulaştığını söyleyen Gates, Omicron varyantı ile enfeksiyon şiddetinin azaldığını da kelamlarına ekledi.

Bill Gates’in yeni pandemi uyarısı ne manaya geliyor?

Bill & Melinda Gates Vakfı eşbaşkanı Gates, potansiyel yeni bir pandeminin koronavirüs ailesinin farklı bir patojeninden kaynaklanacağını söyledi. Gates açıklamasında, “Başka bir salgınla karşı karşıya kalacağız. Bir dahaki sefere farklı bir patojen olacak.” dedi.

Microsoft’un kurucusu olarak tanınan Bill Gates, son yıllarda tıbbi teknolojiye ve DSÖ’ye milyonlarca dolarlık yardım ve yatırım yaptı. Bu yatırımları referans alarak konuşan milyarder, dünyanın gelecekteki mümkün bir salgınla savaşmak için daha yeterli pozisyonda olacağını belirtti:

“Bir sonraki pandemiye hazır olmanın maliyeti, birincisi kadar büyük olmayacak. İklim değişikliği üzere değil. Şayet mantıklı davranırsak bir dahaki sefere erken müdahalede bulunur ve yakalayabiliriz (yeni patojene karşı erken davranmaktan bahsediyor).”

Hayırsever milyarder, bu yılın ortasına kadar dünya nüfusunun yüzde 70’ini aşılama maksadına ulaşmak için artık çok geç olduğunu aktardı. New York Times’a nazaran, şu anda dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 63,7’ü en az bir doz aşı oldu.

Gates, gelecekte ülkelerin aşılama konusunda daha süratli hareket etmesi gerektiğini söyledi. CNBC’ye verdiği demeçte, “Bir dahaki sefere iki yıl yerine altı ay üzere denemeli ve aşılamayı çabucak başlatmalıyız” dedi.

Gates’in yardım tertibi Bill & Melinda Gates Vakfı, COVID-19 aşılarının dağıtımına yönelik global gayretin bir modülü olmaya devam ediyor. Vakıf ve Birleşik Krallık merkezli hayır kurumu Wellcome Trust, COVAX programının bir modülü olan Salgın Hazırlık Koalisyonu’na 300 milyon dolar sağlamak için birleşti.

Bilmeyenler için COVAX, COVID-19 aşılarının geliştirilmesini ve üretimini hızlandırmayı ve tüm ülkelerin bunlara adil ve eşit erişime sahip olmasını sağlamayı amaçlamakta.

Bill Gates’in yeni pandemi uyarısı hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: