Anasayfa / Genel / Bilim insanlarından akciğer kanserini tespit eden kan testi!

Bilim insanlarından akciğer kanserini tespit eden kan testi!

Çinli bilim insanları, tıpta son derece değerli bir gelişme kaydetti. Vefat oranı bir oldukça yüksek olan akciğer kanseri için yeni bir çalışma yürüten araştırmacılar, bu kanseri “önceden” tespit edebilen bir sistem geliştirdi.

Bilhassa son haftalarda çalışmalarını daha da hızlandıran araştırmacılar, gerçek akciğer hastalarından aldıkları numunelerle akciğer kanserini evvelce tespit edebilen bir kan testi geliştirdi. Bilim dünyası için yeni bir ışık olan bu testin doğruluk oranı ise bir epey umut verici.

Akciğer kanserini tespit edebilmek için bir mililitre kan kâfi

Bildiğiniz üzere kanseri birinci evrelerinde tespit etmek, hastalar için hayati kıymet taşıyor. Hem kanseri erken devirde tespit edebilmek, hem de bir tedavi bulabilmek için uzun yıllardır uğraşan bilim insanları, çalışmalarının karşılığını yavaş yavaş almaya başladı.

Çinli bilim insanları, akciğer kanserini evvelce tespit edebilmek ismine geliştirdikleri kan testi için gerçek akciğer kanseri hastalarından tümor numununeleri kullandı. Bu tümörlerin genetiğini sıralayan araştırmacılar, daha sonrasında akciğer kanseri belirtisi olarak kullanılabilecek dokuz farklı molekül cinsini tanımladı.

Yapılan açıklamaya nazaran uzun müddettir üzerinde çalışılan bu test, Akciğer Kanseri Yapay Zeka Dedektörü (LCAID) olarak isimlendirilmiş durumda. Yalnızca bir mililitre kanın kâfi olduğu testin doğruluk oranının %90, spesifik olarak evre belirleme oranının ise %92 olduğu belirtildi.

Bu gelişme, düşük dozlu tomografi muhtaçlığını en aza indirgeyebilir

Düşük dozlu bilgisayarlı tomografisi şu anda akciğer kanserini tespit edebilmek için kullanılan en sık prosedürlerin ortasında yer alıyor. Fakat bu tarama, yalnızca sigara hikayesi olan, makul yaşın üzerindeki insanlara uygulanıyor.

Araştırmanın baş müelliflerinden Yuxin Yin, sigara kullanmayan şahısların de akciğer kanserine yakalanabileceğini belirterek, Akciğer Kanseri Yapay Zeka Dedektörü’nün sigara hikayesi ve yaş fark etmeksizin herkeste kullanılabileceğinin altını çiziyor.

Yin, birebir vakitte Akciğer Kanseri Yapay Zeka Dedektörü’nün klinik ortamlarda herkese yapılabilmesi için daha fazla araştırma ve çalışmaya muhtaçlık duyduklarını ve ilerleyen vakitlerde Çin hükümetinden test için düzenleyici onay isteyeceklerini belirtti.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: