Anasayfa / Genel / Bilim insanları uyardı: Bir sonraki pandeminin kaynağına dikkat!

Bilim insanları uyardı: Bir sonraki pandeminin kaynağına dikkat!

Araştırmacılar, COVID-19 hastalığının kaynağı olan SARS-Cov-2 üzerine yeni çalışmalara ağırlaşıyor. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı bir kapanmaya iten bu virüs ailesi geçmişten beri canlı ömrünü tehdit ediyor. Bununla birlikte, dünya çapında milyonlarca insanı hayattan koparan yeni tip koronavirüse bakarak bunu anlamak mümkün. Bu nedenle, bilim insanları gelecekteki mümkün pandemi kaynaklarını araştırıyor.

Bir sonraki SARS-Cov-2 kaynağı kemirgenler olabilir!

Sputnik’in haberine nazaran, bir küme bilim insanı geçtiğimiz günlerde PLOS Computational Biology‘de ilgi cazibeli bir çalışma yayımladı. Bilim insanları, kemirgenlerin, virüsleri asemptomatik olarak taşırken birebir vakitte yayabileceklerini belirtti. Bu değerli çalışmada Princeton Üniversitesi araştırmacılarının imzası yer alıyor.

(Foto: Sputnik)

Araştırmacılar, SARS-CoV-2 virüsünün en mümkün kaynaklarını araştırmaya devam ediyor. Bu çalışmaların birçoğu yarasalara odaklanıyor. Lakin birtakım bilim insanları fareler üzere kemirgenlerde de bu virüsün bulunabileceği sonucuna vardı. Grup, kemirgenlerin SARS virüsüne emsal virüsleri asemptomatik olarak taşıyabileceğini açıkladı. Yani araştırmacılar, bir sonraki yıkıcı pandeminin farelerden gelme ihtimaline dikkat çekti.

Araştırma grubu, SARS virüslerinin bağlandığı reseptörleri merkeze alarak çeşitli göğüslü cinslerini tahlil etti. Bulgular, birtakım kemirgen tiplerinin geçmişte tekrar tekrar SARS gibisi koronavirüslere maruz kaldığını gösterdi. Ayrıyeten bunlara karşı bir ölçü direnç geliştirdikleri de ortaya çıktı.

Çalışma, SARS virüslerinin bir hücreye girmek için kullandığı ACE2 reseptörünün farelerde evrimleştiğini açıkladı. Çalışmanın muharrirlerinden Profesör Dr. Mona Singh, “Bu, birtakım çağdaş kemirgen cinslerinin SARS-Cov-2 gibisi koronavirüslerin asemptomatik taşıyıcıları olma ihtimalini artırıyor.” dedi.

Son olarak bilim insanları, SARS-CoV-2 virüsünün hayvandan beşere bulaşma mümkünlüğü üzerinde durdu. Gelecekteki salgınları önlemek için bu tıp çalışmaların hayatî olduğunu belirttiler. Lakin bu çalışmanın, rastgele bir canlı çeşidine karşı kampanyaları beraberinde getirmemesi gerektiğini de vurguladılar.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: