Anasayfa / Genel / Bilim insanları şaşkın: Neptün’de neler yaşanıyor?

Bilim insanları şaşkın: Neptün’de neler yaşanıyor?

Uzay araştırmacıları, Güneş sisteminin hareketlerini dikkatli bir biçimde incelemeye devam ediyor. Çünkü ne kadar uzak üzere görünse de sistemdeki gezegenlerdeki hareketlilikler, Dünya’yı da yakından ilgilendiriyor. Son olarak araştırmacılar, Neptün’de telaş verici bir hareketlilik farkettiler.

Neptün’de yaşanan ani sıcaklık yükselişleri kaygı veriyor

Güneş sistemi üzerinde çalışmalarını sürdüren dünyanın dört bir yanından araştırmacılar, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopu, NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu, İkizler Güney ve Kuzey teleskopları, Subaru Teleskobu ve Keck Teleskobu üzere araçlarla uzun bir müddettir gezegenlerde yaşananları yakından inceliyorlar.

Lakin son olarak Neptün’de yaşananlar araştırmacıları hem şaşırttı hem de huzursuz etti. Son 17 yılın Neptün hareketlerini göz önünde bulunduran bilim insanları, gezegende açıklanamayan dalgalanmalar olduğunu belirtti. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda kıdemli araştırma bilimcisi olan yardımcı muharrir Glenn Orton, bahse ait açıklama yaptı.

Datalarımız bir Neptün mevsiminin yarısından daha azını kapsıyor, bu nedenle kimse büyük ve süratli değişiklikler görmeyi beklemiyordu.

Neptün’de 2003’ten beri yapılan müşahedelere nazaran gezegenin ortalama sıcaklığı 8 santigrat derece düştüğü esasen biliniyordu. Lakin gezegenin güney kutbu etrafında sıcaklıklar süratle 11 santigrat derece yükselmesi, bilim insanları tarafından açıklanamıyor.

Aslında gezegenin güney kutbu, buna benzeri atmosferik türbülans alanlarına vakit zaman mesken sahipliği yaptığı biliniyor. Fakat genel global soğutma yaşanırken sıcaklığın süratle bu derece yükselmesi karşısında araştırmacılar şaşkın. Bilim insanları olay karşısında birtakım teoriler ortaya attı.

Birtakım araştırmacılar, yaşanan dalgalanmanın güneşten gelen bir cins tesirden kaynaklanabileceğini ya da gezegenin atmosferine bilinmeyen kimyasal bir tesirin yol açabileceğini belirttiler. Lakin tüm bunlar şimdilik soru işareti. Uzmanlar, yaşanan bu dalgalanmanın bir formda Dünya’da yaşanabilme ihtimali konusunda endişeleniyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: