Anasayfa / Genel / Bilim insanları, Mars yüzeyinde su izlerini buldu!

Bilim insanları, Mars yüzeyinde su izlerini buldu!

Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Mars yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Kuzey Arizona Üniversitesi (NAU) doktora adayı Ari Koeppel, Mars’ın Arabia Terra bölgesinde su izlerine rastladıklarını duyurdu.

Arabia Terra, Mars’ın kuzey enlemlerinde yer alıyor. 1879’da İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli tarafından isimlendirilen bölge, Avrupa kıtasından biraz daha büyük bir alanı kaplıyor.

Mars yüzeyinde su bulmak için uydulara yöneldiler!

Arabia Terra, kraterler, volkanik kalderalar, kanyonlara sahip. Bu kaya katmanları ve nasıl oluştuğu hakkında bilim insanları geniş kapsamlı bir çalışma yürüttü. Danışmanlarıyla birlikte araştırma yapan Koeppel’in çalışmasını NASA Mars Data Tahlil Programı da finanse etti. Takım, makaleyi Geology mecmuasında yayımladı.

Araştırma grubu, Mars yüzeyindeki kayalarda su izlerini tespit etmek için ağır gayret harcadı. 3 ila 4 milyar yıl evvelki ortamları ve yüzeyde hayat için uygun iklim şartlarının olup olmadığını araştırdılar. Su varsa ne kadar müddetle sabit olabileceğini, atmosferin ve yüzeydeki sıcaklığın nasıl olabileceğini tahlil ettiler.

Bilim insanları termal atalete odaklandı. Küçük ve gevşek parçacıklara sahip kum, süratle ısı kazanır ve kaybeder. Lakin katı bir kaya ise hava karardıktan sonra uzun mühlet sıcak kalır. Yüzey sıcaklıklarına bakarak, çalışma alanındaki kayaların fizikî özelliklerini belirlediler.

Uydulardaki dataları kullanan takım, termal atalete, ayrıyeten erozyon bulgularına, kraterlerin durumuna ve hangi minerallerin mevcut olduğuna baktı. Koeppel, suyun sadece kısa bir mühlet bulunduğunu açıkladı. Ekseriyetle beşerler Mars’taki suyun kalıcı olmasını önemser. Lakin araştırmacılar şu anda farklı soruları merkeze alıyor.

Örneğin, Mars yüzeyinde kısa bir mühlet için su bulunmasına müsaade veren şartlar neler? Bilim insanları, bu ve gibisi öbür soruların karşılıklarını aramaya yöneldi.


İlginizi Çekebilir

Avrupa borsaları düşüşle kapandı

Avrupa’bile piyasalar, küresel ekonomik görünüme ilişkin endişelerle günü düşüşle tamamladı. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: