Anasayfa / Genel / Beyaz eşya sektöründen taksit ve ÖTV çağrısı

Beyaz eşya sektöründen taksit ve ÖTV çağrısı

Beyaz eşya iç satışları, Temmuz’bile 6 ana ürün grubunda yüzde 2 daralırken, ihracat yüzde 7 geriledi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından yapılan tanımlamaya göre; ak eşya iç satışları Temmuz’bile buzdolabı, alık makinesi, yapışkan makinesi, fırın, yoğun donduran ve kurutucudan oluşan 6 ana ürün grubunda yüzde 2 düşüşle 615,625 adede geriledi. İhracat ise yüzde 7 düşüşle 1.6 milyon tane oldu.

Dünya gezetesinde yer saha haberde görüşlerine yer verilen TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, yılın ilk yedi ertesi itibariyle iç satış ve ihracat olmak üzere sektördeki toplam satışların yüzde 2 daraldığını belirtti. Dinçer, “Mevcut konjonktürden sektör olarak yara almadan ayrılmak üzere çaba sarf ediyoruz. Uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüz ve yılın geri kalanında üretim ve ihracat yapımızın devamı açısından bazen önlemler alınmasının kritik olduğuna inanıyoruz” dedi.

Dinçer sektörün taleplerini şöyle sıraladı:

“İç satışlardaki düşüşün üretimi etkileyebileceği dikkate alındığında, kredi kartı taksit sayılarının artırılması ve ÖTV’nin kaldırılması faydalı olacaktır. Lokomotif konumdaki sektörümüz için maliyet yükü oluşturan korumacı önlemlerin dahi tekrar ekonometrist önem sunma etmektedir”

Küresel gelişmelerin ise sektörün ihracat ayağını olumsuz etkilediğine uyanıklık cazip Dinçer; küresel enflasyon yükselişi, Rusya-Ukrayna savaşına tâbi yaşanan tedarik sorunları, enerji ve hammadde fiyatlarındaki artım ve başdu ana ihracat pazarı Avrupa olmak üzere ağırlaşan ekonomik sıkıntılara işaret etti.

TÜRKBBESD verilerine göre, Ocak-Temmuz döneminde iç satışlar yüzde 7 düşüşle 4.87 milyon tane, ihracat ise yatay seyirle 14.49 milyon tane olarak gerçekleşti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: