Anasayfa / Genel / BDDK’dan finansal istikrarı destekleyici yeni adım

BDDK’dan finansal istikrarı destekleyici yeni adım

BDDK, koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verdi.

Buna göre, bankalar ve finansal kuruluşlar müstesna, özgür denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (kıymetli karışma, efektif özyazı ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, yerde şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre etkin toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından yetişkin olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni tek nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Uygulama karar tarihinden sonra uygulanmak üzere, inatçı yönde tek Kurul kararı alıncaya kadar geçerli olacak.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer öncü:

“Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları çerçevesinde konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğü bağcıklı şirketler için yerde değerlendirmenin konsolide bilançolar üzerinden yapılmasına karar verilmiştir.

Bu kuralın istisnası olarak, ilgili mevzuat uyarınca yabancı para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan şirketlerle sınırlı olmak üzere, yerde şirketlerin bankaya kredi başvurusunda durduğu tarihten itibaren 3 aylık devre içinde yabancı para net pozisyon açığı bulunduğunu Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş özgür murakabe kuruluşları tarafından en güncel finansal tabloları üzerinden yapılacak incelemeye göre tespit ettirmeleri ve yerde kuruluşlarca onaylanmış belgelerle bankaya başvurmaları şartıyla, yerde şirketlere yalnızca referans tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki, söz konusu tespit edilen pozisyon açığı ile sınırlı olmak üzere TL cinsinden nakdi ticari kredi kullandırılabilmesine karar verildi.

Yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlerin, kredi referans tarihi itibarıyla, mevcut yabancı para nakdi varlıkları ile en güncel finansal tablolarına göre etkin toplamını ve son 1 yıllık net satış hasılatını özgür murakabe kuruluşuna tespit ettirmeleri ve kullanacakları kredinin vadesi süresince yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’yi aşmayacağını söyleme ve taahhüt etmeleri, söz konusu söyleme ve taahhüdün kredi tarafından kontrolünün sağlanmasını teminen şirketlerin her ayın ilk 10 iş günü içinde tek önceki ağrı sonu bilançosuna göre yabancı para nakdi varlıklarının, etkin toplamının ve tek önceki ağrı sonu itibarıyla son 12 aylık net satış hasılatının güncel değerini bankaya iletmeleri şartıyla yerde uygulamadan muaf tutulmalarına, yerde uygulama kapsamında, yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının hesaplanmasında hesaplama tarihine ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası özyazı alış kurunun kullanılmasına, karar verilmiştir.

DOLAR/TL KARAR SONRASI 17 TL’NİN ALTINI GÖRDÜ

BDKK’nın aldığı karar sonrası saat 20.00 itibarıyla hariç piyasalarda Dolar/TL kuru , yüzde 5’açınık varan düşüşle 16.50 seviyesinin altını test etti. Kur gün içinde 17,37’nin üzerini görmüştü.

Risk priminde dahi adî yönlü tek hareket izledi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 784 esas puana geldi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: