Anasayfa / Genel / BDDK kararı sonrası Dolar/TL (Dolar neden düşüyor?)

BDDK kararı sonrası Dolar/TL (Dolar neden düşüyor?)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK) finansal istikrarı müzahir adımı sonrası Dolar/TL kurunda düşüş yaşandı. 

Açıklanan kararla beraberce geçmiş saat 20.00 itibarıyla abd/TL yüzde 5’açınık yakın düşerek 16.50 seviyesinin altını test etti. Dolar 16.88 ile haftayı kapattı.

Güne 17,33 seviyelerinden başlayan abd/TL, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) finansal istikrarı müzahir yeni adımları duyurmasının akabinde 16,4798 ile 6 Haziran’dan yerde yana en az seviyeyi gördü.

EURO DA DÜŞTÜ”’b”’>

Dolar/TL, saat 20.30 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 3,5 azalışla 16,7460’tan işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 3,3 düşüşle 17,6660’tan, sterlin/TL yüzde 3,5 üstün kaybıyla 20,5510’dan alcu önemli.

ANALİSTLERİN UYARILARI DEVAM EDİYOR

Analistler, enflasyon ve resesyon arasında gidip gelen endişelerin yatırımcıların odağında kalmaya sürme ettiğini belirterek, açıklanan veriler, emtia fiyatlarının seyri ve merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ile özyazı piyasasındaki oynaklığın sürdüğünü söyledi.

Yurt içinde ise BDDK’nin arka arkaya açıkladığı yeni adımlarının TL varlıkları desteklediğine işaret fail analistler, gelecek hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumu’nda ECB Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey’in açıklamalarının kritik önem taşıdığını kaydetti.

Analistler, gelecek haftanın veri gündeminin dahi yoğun olduğunu ifade ederek, teknik açıdan abd endeksi için 105’in mukavemet, 103,9’un dayanak konumunda bulunduğunu bildirdi.

FİNANSAL İSTİKRARI DESTEKLEYİCİ ADIM

Bu arada BDDK tarafından yapılan tanımlamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların henüz verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin tek şekilde çalışmasına yönelik koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verildi.

Bu kapsamda, bankalar ve finansal kuruluşlar müstesna özgür denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması halinde, yerde şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının en güncel finansal tablolarına göre etkin toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından yetişkin olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni tek nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: