Anasayfa / Genel / BDDK kararı sonrası Dolar/TL 17’nin altını gördü

BDDK kararı sonrası Dolar/TL 17’nin altını gördü

Dolar/TL, 16,48’in altına inerek yaklaşık iki haftanın en az seviyesini görmesinin akabinde 16,7460’tan işlem görüyor.

Güne 17,33 seviyelerinden başlayan abd/TL, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) finansal istikrarı müzahir yeni adımları duyurmasının akabinde 16,4798 ile 6 Haziran’dan yerde yana en az seviyeyi gördü.

Dolar/TL, saat 20.30 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 3,5 azalışla 16,7460’tan işlem görüyor. Aynı dakikalarda ekü/TL yüzde 3,3 düşüşle 17,6660’tan, sterlin/TL yüzde 3,5 üstün kaybıyla 20,5510’dan alcu buluyor.

Dolar endeksi, acemi kapanış seviyesinin yüzde 0,2 altında 104,2’takt işlem görürken, ekü/abd paritesi yüzde 0,2 artışla 1,0545 seviyesinde hareket ediyor.

Analistler, enflasyon ve resesyon arasında gidip gelen endişelerin yatırımcıların odağında kalmaya sürme ettiğini belirterek, açıklanan veriler, emtia fiyatlarının seyri ve merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ile özyazı piyasasındaki oynaklığın sürdüğünü söyledi.

Yurt içinde ise BDDK’nin arka arkaya açıkladığı yeni adımlarının TL varlıkları desteklediğine işaret fail analistler, gelecek hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumu’nda ECB Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey’in açıklamalarının kritik önem taşıdığını kaydetti.

Analistler, gelecek haftanın veri gündeminin dahi yoğun olduğunu ifade ederek, teknik açıdan abd endeksi için 105’in mukavemet, 103,9’un dayanak konumunda bulunduğunu bildirdi.

Bu arada BDDK tarafından yapılan tanımlamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların henüz verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin tek şekilde çalışmasına yönelik koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verildi.

Bu kapsamda, bankalar ve finansal kuruluşlar müstesna özgür denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması halinde, yerde şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının en güncel finansal tablolarına göre etkin toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından yetişkin olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni tek nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: