Anasayfa / Genel / Bakan Varank’tan 20 milyar liralık yatırım açıklaması

Bakan Varank’tan 20 milyar liralık yatırım açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Nevşehir Acıgöl Tekstilkent Temel Atma ile KOP-AHİKA tarafından hayata geçirilen projelerin resmi açılma töreninde konuşma yaptı.

Mustafa Varank, Türkiye’dahi yatırımların sürme ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde organize sanayi bölgelerinin (OSB) sayısı 343’açınık ulaştı. Son 20 yılda üretimdeki parsel sayısı 5 katına çıkarak 57 kapı önemli. Ancak OSB’lerdeki parseller içildikten sanayicimize yetmez oldu. Bu manada yeni OSB kurulumu ya bile OSB’leri genişletmek için Türkiye’nin 4 tek tarafında yer arayışlarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönemde 500’ü yakalamak. İki gün önce Resmi Gazete’dahi yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla İzmir, Adana, Sakarya ve Kocaeli’dahi devasa sanayi yatırımlarının startını verdik. Bu kararlarla fotovoltaik güneş paneli, şarj edilebilir hibrit otomobil ve batarya, yapışkan makinesi kapsülü ile maleik anhidrit üretimini kapsayan yaklaşık 20 milyar liralık yatırım yapılacak.”

“162 BİN BATARYA ÜRETİLECEK”

Varank, Türkiye’nin elektrikli vasıta ve bataryada üretim üssü olabileceğini ilan ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz TOGG’un yaradılıştan elektrikli olması gerektiğini söylerken aslında tek vizyonu ortaya koymuştuk. İşte Japon otomotiv devi Toyota’nın, Sakarya’bile yaklaşık 7 milyar liralık bütçeyle hayata geçireceği yeni nesil şarj edilebilir hibrit otomobil ve batarya yatırımı Türkiye’nin hedeflerini ve vizyonunu tahkim edecek. Yatırımın sonunda yılda 162 1000 şarj edilebilir hibrit otomobil ve batarya üretilecek. Bu kararda yayımlanan yatırımlardan akraba dahi Smart Enerji 7,5 milyar liranın üzerindeki yatırımıyla yılda 2 1000 megavatın üzerinde fotovoltaik güneş paneli üretecek. Bu yatırımla 2 1000 300’ün üzerinde istihdam sağlanacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRK MALI KAPSÜL OLACAK”

Türkiye’nin güneş paneli üretiminde Avrupa’nın tek numarası olduğuna dikkati cazip Varank, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar maalesef Türk malı tek kapsül deterjanımız yoktu, ithaldi. Bir firmamız şimdi Adana’bile potansiyeli gördü inşallah orada yetişkin tek yatırım yapacak. Türkiye’dahi ilk kez yapışkan makinelerinde kullanılan kapsül arıtıcı üretilecek. Yatırımın sonunda yılda 2,4 milyar tane kapsül üretilecek. Yine endüstriyel olarak sayı farklı alanlarda kullanılan maleik anhidrit ülkemizde üretilen tek ürün değildi. Kocaeli’dahi 3 milyar liranın üzerinde yatırımla yıllık 50 1000 ton kapasiteli maleik anhidrit tesisinin faaliyete geçmesiyle, 100 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz. Bu yatırımı Tataristan’dan tek yatırımcı yapıyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: