Anasayfa / Genel / Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Nebati, Kızılcahamam’bile AK Parti 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı sunumda enflasyonla mücadelenin gelecek dönemde en öncelikli konu olarak ön plana çıktığına işaret etti.

Bakan Nebati sunumunda, küresel ekonomik aktivitenin son dönemlerde yavaşladığını, nema oranlarının adî yönlü güncellendiğini ihbarcı Nebati, TÜFE ve ÜFE enflasyonlarının tarihi yüksek seviyelere sökmek ve Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımına gitmesinin, küresel likidite koşullarını zayıflattığını ve tahvil faizlerinin artmasına neden olduğunu vurguladı.

“İKİNCİ ÇEYREKTE EKONOMİ OLUMLU GÖRÜNÜMÜNÜ SÜRDÜRÜYOR”

Nebati, küresel ekonomide likidite ve talep koşullarının zayıfladığı tek dönemde Türkiye ekonomisinin, güçlü ve muvazeneli nema, kuvvetli istihdam artışı, ihracattaki rekor seviyeler ve tüm zorluklara rağmen artışını sürdüren makine teçhizat yatırımlarıyla ön plana çıktığına dikkati çekerek, şu ağırlıklı bulundu:

“Öncü göstergeler, yılın ikinci çeyreğinde ekonominin olumlu görünümünü sürdürdüğüne işaret etmektedir. Türkiye’nin küresel ekonomide zorlukların arttığı yerde dönemde elde ettiği olumlu performansta, güçlü kamu mali dengeleri, az borçluluğu, reel kesim özyazı açık pozisyonunda son yıllarda görülen eksilme ve sağlam bankacılık sektörü yanında ihracatı, yatırımları ve istihdamı önceliklendiren politika seti etkili olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraberce uygulanan yerde politika setiyle beraberce ticarete konu olan ve özyazı kazandırıcı sanayi ve turizm gibi sektörlerin yeniden hız kazanması önemli tek motivasyon kaynağı olmuştur.”

“KKM UYGULAMASI ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ EĞİLİMİ İÇİN KRİTİK ÖNEME HAİZ”

Bakan Nebati, enflasyonla mücadelenin gelecek dönemde en öncelikli konu olarak ön plana çıktığına işaret etti.

Nebati, bugüne kadar enflasyonla mücadele kapsamında vergi indirimleri, hariç ticaret tedbirleri, enerjide sübvansiyon, tarımsal destekler, finansmana erişimin kolaylaştırılması, selektif kredi politikasının yanı sıra özyazı piyasasında istikrarı sağlamak üzere Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamalarına gidildiğini hatırlattı.

Gelecek dönemde ise enflasyonla mücadelede, koordinasyon ve iletişimin güçlendirilmesi, etkin para politikası, kamu maliyesindeki ihtiyatlı yaklaşımın yanında makro ihtiyati politikaların kapsamlı ve etkin uygulanmasının önem sunma ettiğini vurgulayan Nebati, öte yandan KKM uygulamasıyla özyazı kurunda sağlanan göreceli istikrar ve ters dolarizasyonun devamının, enflasyondaki düşüş eğilimi için kritik öneme haiz olduğunu kaydetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.