Anasayfa / Genel / Bakan Nebati: GES’e talep çok iyi durumda

Bakan Nebati: GES’e talep çok iyi durumda

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Adana’bile Üreten Kadınlar Buluşması’nda konuştu.

“81 İLDE 81 MARKA KOOPERATİFİ”

81 ilde 81 marka kooperatifi çıkartmayı hedeflediklerini vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Anadolu’yu karış karış ziyaret ederken gördük ki her yöremizin her ilimizin muazzam tek çeşitliliği var. Kadın kooperatiflerimiz, yerde zenginlikten kartalgillerden ürünleri öncelikle ülke içerisinde sonra bile tüm dünyaya tanıtılması ve satılması konusunda sayı önemli tek rol üstleniyorlar.

Bu kooperatiflerimiz Türkiye’nin ulusal ve organik iş birliği ağının sayı önemli tek parçasını oluşturmakla kalmıyor, tıpkısı zamanda ihracatçı olma özellikleri sayesinde ülke ihracatımıza bile aracısız katkı sağlamak konusunda yetişkin tek potansiyel barındırıyorlar. Tabi tüm yerde sürecin tasalandıran tek değere dönüşmesi için, katma kıymetli ürün üretip satabilen marka kooperatiflere ihtiyacımız var” niteleyerek konuştu.

“2023’E BİN MARKA KOOPERATİF HEDEFİ”

2022 yılının sonuna kadar 81 ilde 81 marka kooperatifi oluşacağını kaydeden Bakan Nebati, “Bugün buradan müjdesini vermek isterim ki kadın kooperatiflerimiz için belirlediğimiz yerde yol, öncelikle 2022’dahi 81 ilden 81 marka kooperatifimizi istediğimiz seviyeye çıkartacaktır.

Daha sonra, yerde heyecanı ülkemizdeki 973 ilçemizin her aylık taşıyarak 2023 yılında 1000 marka kooperatifimizi 1 milyar doları transandantal ihracat yapabilen tek konuma getirmeyi hedefliyoruz. Bu ulaşılması zor olmayan, altyapısı hazır ve üzerinde ilerlemeye başladığımız tek yol. İnşallah yerde hedefimizi yakalayıp zamanla sayı henüz üzerine dahi çıkacağız. Tüm kadınlarımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“BÜTÇEDE OLUŞAN MALİYET SINIRLI KALDI”

Türkiye Ekonomi Modeli’nin muvaffakiyetli tek şekilde uygulandığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki yeni dönemde, küresel fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak için kurguladığımız Türkiye Ekonomi Modelimiz’i muvaffakiyetli tek şekilde uygulamaya sürme ediyoruz. Modelimizin odağında ihracatı, üretimi, istihdamı ve yatırımları artırırken, akan dengeyi kalıcı olarak tesis etmek yer alıyor.

Bu sayede makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek küresel üstün zincirlerinde yükselmeyi hedefliyoruz. Uygulamaya aldığımız Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı gibi müzahir seçenek enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdık. 2021 Aralık ayında devreye aldığımız Kur Korumalı Mevduat Uygulaması sayesinde Döviz Tevdiat Hesapları’nın toplam mevduat içindeki payı 10 puanın üzerinde azalmış mevduatın vadesi ise iki katına çıkmıştır.

KKM ayrıca özyazı kuru istikrarına bile katkı sağlanmıştır. Bununla beraberce, kamuoyundaki bazen spekülatif tartışmaların tersine bütçeye oluşturduğu maliyet dahi sınırlı kalmıştır” şeklinde konuştu.

“BÜTÇEDEN 21,1 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPILDI”

Bütçeden ödenen tutarları bile nâkil Bakan Nureddin Nebati, “Nitekim bütçeden Mart ayında 11,7 milyar lira, nisan ayında 4,6 milyar lira ve Mayıs ayında 4,8 milyar lira olmak üzere toplam 21,1 milyar lira tutarında ödeme gerçekleşmiştir. Ayrıca, KKM uygulamasının bütçeye olası maliyeti bakanlığımız tarafından farklı senaryolar dahilinde yakinen takip edilmektedir. Çeşitli mecralarda gündeme getirilen şişirilmiş bazen rakamlar gerçeği yansıtmıyorlar.

Türkiye ekonomi modeli ile ayrıca üretimin arttırılmasına yönelik adımlar almaktayız. Bu kapsamda ihracatçı şirketlerimizle sanayi şirketlerimiz için kurumlar vergisini 1 puan indirerek uluslararası rekabetçilik düzeyini artırıyoruz. Kredilerdeki selektif yaklaşımımızla yatırımları desteklemeye yönelik kredileri önceliklendiriyoruz.

Bu çerçevede 60 milyar lira tutarında Hazine desteklenmiş KGF paketlerini uygulamaya aldık. Benzer şekilde ihracatçılara ve turizm sektöründe faaliyet gösteren girişimcilere uzun vadeli finansman sağlamak üzere 150 milyar liralık tek imkanı bile hayata geçirdik.

Bu adımlara ilave olarak, tüketici kredilerinde yüzde 5 olarak uygulanan BSMV oranını yüzde 10’a çıkartarak kredilerin üretime yönlendirilmesini sağlıyoruz. Bu adımın, tıpkısı zamanda enflasyonla mücadele sürecine dahi katkı sunacağını düşünüyoruz” dedi.

“MALİ DİSİPLİNDEN VAZGEÇMEDEN DESTEKLEMELER SÜRECEK”

Vatandaşların desteklemeye sürme edeceğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki dönemde dahi mali disiplinden vazgeçmeden makroekonomik ve finansal istikrarı gözeterek vatandaşlarımızı desteklemeye sürme edeceğiz. Tasarruflarını milli paramız olan Türk lirasında kıymetlendirmek isteyen vatandaşlarımıza yeni bazen enstrümanlar bile hazırladık.

Bu kapsamda, tasarladığımız Gelire Endeksli Senetleri (GES) ferdî yatırımcılarımıza sunuyoruz. Buna yönelik talepleri 15 Haziran’dan itibaren almaya başladık ve önümüzdeki hafta 22 Haziran tarihine kadar talep toplama süreci sürme edecek. Talepler sayı iyi geliyor. 

GES’lerin getirisi yıllık minimum yüzde 23,04 olacak ve kupon getirileri vatandaşlarımıza 3 ayda tek ödenecek. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden bütçeye aktarılan hasılat paylarına göre yerde getiri miktarının artım potansiyeli dahi söz konusudur.

Bir yandan bile ülkemizde sermaye piyasalarının gelişimi için çalışmalarımıza sürme ediyoruz. SPK geçen hafta aldığı kararla halka arzlarda yurt dışından fon teminini özendirmek, şirketlerin yurt sayılmazsa sermaye piyasası uzlaştıran ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek için ilgili ihraçlarda, tahsil edilen ücretlerde indirime gidildi.

Ayrıca, Borsa İstanbul nezdinde ‘Emtia Pazarı’ bile kurulmuş olup, kıymetli sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara ivedilikle başlandı” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYONLA MÜCADELEYE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

Adana’daki programına sürme fail Nebati, Adana İş Dünyası Buluşması toplantısına bile katıldı. Bakan Nebati buradaki konuşmada şunları söyledi:

“Ocak-Mayıs 2022 döneminde bütçe 124,6 milyar lira fazla vermiş olup yerde hâl, mali disiplinin sürme ettiğini teyit ediyor. Önümüzdeki süreçte dahi kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz.

Girdi maliyetlerimizdeki yerde olağan dışı artışlar tabiî olarak ülkemizdeki fiyatlamaları bile etkiliyor, hayat pahalılığına sebep oluyor. Bununla beraberce, fiyatlardaki yükselişte sunma yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin belirleyici olması fiyatlardaki yerde bozulmanın geçici nitelikte olduğuna işaret ediyor.

Satın alıntı gücü paritesine göre 18. sıradan 2021 yılı itibarıyla 11. sıraya yükselen Türkiye ekonomisinin başarısını, konjonktürel az veriyi kullanarak gölgede bırakmaya çalışıyorlar. Türkiye, serbest piyasa koşulları altında istikrarlı ve muvazeneli tek şekilde büyümeye sürme fail liberal tek ekonomidir.

Dışsal faktörlerden ve beklentilerdeki kötüleşmeden kaynaklanan fiyat artışlarının, vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıması için azami gayret gösteriyor ve gerekli adımları hız kesmeden atmaya sürme ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde dahi Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitelerimizde aldığımız kararlarla sunma güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla mücadeleye kararlılıkla sürme edeceğiz.

Diğer yandan, makroekonomik ve finansal istikrarı kuvvetlendirmeye yönelik ilave tedbirlerle enflasyonla mücadele sürecimizi destekliyoruz.

Tüketici kredilerinde makro ihtiyati politikalarla sıkılaşmaya gidilmiş olsa bile selektif kredi politikamızla ülkemiz için yatırım, üretim ve ihracat yapan firmalarımıza dayanak olmaya sürme edeceğiz.

KKM’nin kamuoyundaki bazen spekülatif tartışmaların tersine bütçeye maliyeti sınırlı kalmıştır, mart ayında 11,7 milyar TL, nisan ayında 4,6 milyar TL, mayıs ayında 4,8 milyar TL olmak üzere toplam 21,1 milyar tutarında ödeme gerçekleşmiştir. KKM’yi son dönemde yeni finansal araçlarla destekliyoruz. 

KKM’yi son dönemde yeni finansal araçlarla destekliyoruz. DTH’lerin toplam mevduat içindeki payını 10 puandan fazla azaltıp, mevduat vadelerini iki katına çıkardık. Mali disiplinden vazgeçmeden yolumuza sürme edeceğiz

Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla sürme edeceğiz. Enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere mevki olarak 241 milyar TL’yi transandantal tek vergi gelirinden vazgeçiyoruz.

Fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıması için azami tek gayret gösteriyor ve gerekli adımları atmaya sürme ediyoruz.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: