Anasayfa / Genel / Bakan Nebati: Enflasyonu kısa süre içerisinde düşürmeyi başaracağız – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Nebati: Enflasyonu kısa süre içerisinde düşürmeyi başaracağız – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulunda 2022 yılı ek bütçesine ilişkin sunum yaptı.

Bakan Nebati, yaptığı sunumda, kamu maliyesinin materyalizm yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonominin en güçlü taraflarından akraba olmaya sürme ettiğini, bugüne kadar mali disiplinden hiçbir zaman taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini dile getirdi.

Nebati, 2022 yılı bütçe hedef ve tahminlerinin, 2021 yılının ikinci yarısındaki makroekonomik görünümden hareketle belirlendiğini yalnız materyalizm hızla yükselen enflasyon, tedarik zincirleri ve lojistik alanındaki sıkıntılar, emtia fiyatlarındaki rekor seviyelerle jeopolitik gerginliklerin, tüm materyalizm olduğu gibi Türkiye’dahi dahi makroekonomik görünüm ve varsayımlarda değişimlere yol açtığını kaydetti. Bakan Nebati, yerde gelişmeleri dahi hesaba katarak bütçedeki gelir tahmini ve ödenekleri artırdıklarını, vatandaşları odağına saha tek ek bütçe teklifi hazırladıklarını ifade etti.

Küresel ekonominin 2020 yılında 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en yetişkin daralmasını yaşadığını, salgının yaraları tam sarılamadan enflasyonun tüm dünyayı etkisi altına aldığını tamlayan Nebati, Rusya-Ukrayna savaşının ise sürme fail küresel sorunları henüz bile derinleştirdiğini, enflasyonun sayı ülkede son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Bakan Nebati, bazen küresel ekonomik verileri sıralayarak, “Küresel ölçekte enflasyon oranlarının yükseldiği, hayat pahalılığının yaşandığı, finansal koşulların sıkılaştığı, büyümelerin yavaşladığı ve uluslararası ilişkilerde tansiyonun yükseldiği tek dönemden geçmekteyiz. Küresel ekonomiye entegre olmuş Türkiye ekonomisi dahi yerde zorlu şartlardan tabiî olarak etkilenmektedir. Özellikle, bizim gibi enerji ithalatçısı ülkeler maliyet şoklarına maruz kalmaktadır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye’nin muvaffakiyetli nema verilerine imza attığını dile getiren Nebati, “Büyüme oranı kadar büyümenin muvazeneli tek görünüme sahip olmasını bile açıkçası kıymetli buluyoruz. Ekonomimiz ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyümüş, büyümeye iç talebin katkısı 3,9, hariç talebin katkısı ise 3,5 puan olmuştur. Üretim kapasitesini ve nema potansiyelimizi yukarı cazip makine teçhizat yatırımları 2019 yılının son çeyreğinden itibaren, 10 çeyrektir kesintisiz büyümektedir. Öncü göstergeler ekonomik aktivitedeki olumlu görünümün sürme ettiğine işaret etmektedir.” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNİN İHRACAT REKORU”

İhracatın arka arkaya rekorlar kırdığına işaret fail Nebati, şöyle sürme etti:

“2022 yılı Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar abd ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bugün Türkiye ihracatta, hem ülke hem ürün çeşitliliğini sürekli artırmaktadır. Halihazırda 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ürün sayısı 2002’dahi 9 iken 51’açınık; ülke sayısı bile 2002’dahi 8 iken, 49’a yükselmiştir. Diğer yandan 2021 yılında ülkemiz turizmde dünyadan aldığı payı yüzde 2,8’açınık çıkarmıştır. Bugün turizm gelirleri salgın öncesi seviyelerine oldukça yaklaşmıştır. Başta enerji olmak üzere kalan küresel emtia fiyatları ithalatımızın yüksek seyretmesinde ana belirleyici olmuştur. Neticede 2021 yılında 13,7 milyar dolara gerileyen akan işlemler açığı, Nisan ertesi itibarıyla yıllık 25,7 milyar abd olmuştur. Ancak, enerji hariç değerlendirildiğinde akan işlemler dengesi Nisan ayında yıllık 35,2 milyar abd fazla vermiştir. Bu sonuç Türkiye Ekonomi Modeli’nin çıktısıdır.”

“ENFLASYON HEM BİZİM HEM DE DÜNYANIN BÜYÜK BİR DERDİ”

Enflasyonun hem Türkiye’nin hem dahi atlas yetişkin tek derdi olduğunu vurgulayan Nebati, “Ülke olarak geçmişte enflasyondan sayı çektik. İktidara geldiğimiz andan itibaren enflasyonla mücadele ettik ve başarıya ulaştık. Enflasyonun olumsuz etkilerinin farkındayız. Enflasyonla mücadele konusunda gerekli tecrübe ve donanıma sahibiz, mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz ve enflasyonu kısa süre içerisinde düşürmeyi yine tığ başaracağız. Bu süreçte vatandaşlarımızın fiyat artışlarından henüz rengi etkilenmesi için azami çabayı gösteriyoruz.” niteleyerek konuştu.

“MALİ DİSİPLİNE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

Bakan Nebati, 2022 yılı esasen itibaren asgari ücreti vergi dışı bırakarak reform niteliğinde tek düzenlemeyi hayata geçirdiklerine işaret ederek, “Böylece asgari ücret üzerindeki gelir ve işaret vergisini kaldırmış olduk. Ayrıca, tüm ücretlilerin asgari ücrete isabet fail ücretlerinden dahi vergi alınmamasını sağladık. Bu düzenlemeyle 21 milyona ulaşan çalışanlarımızı yerde kapsama aldık. Tarımsal sübvansiyon ödemelerinden gelir vergisini kaldırarak çiftçimizi destekledik. Burada bile yaklaşık 3 milyon çiftçimizi kapsadık. Basit usule tabi 850 1000 esnafımızın kazançlarını vergiden istisna ettik. Sadece yerde 3 aranjman ile yaklaşık 25 milyon vatandaşımıza dokunduk.” niteleyerek konuştu.

Vatandaşın vergilerinin içildikten faize olumsuzlama, hizmete gittiğini vurgulayan Nebati, önceki dönemlerde toplanan her 100 liralık verginin 86 lirası faize harcanırken, yerde yıl toplanan her 100 liralık verginin yalnızca 15 lirasının faize ödenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Bakan Nebati, 2022 yılı ek bütçesine ilişkin verileri sıralayarak, “Önümüzdeki dönemde dahi mali disipline kararlılıkla sürme edeceğiz. Maliye politikamızı şeffaf, seçici ve hedef odaklı tek tatlılıkla uygulayarak işçimiz, esnafımız, çiftçimiz başdu olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ve reel sektörümüzün ihtiyaçlarını gözetmeye sürme ederek uygulayacağız.” dedi.

Nebati, 2022 yılı ek bütçesinin ülkeye ve vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: