Anasayfa / Genel / Bakan Kurum sosyal konut projesine başvuru sayısını açıkladı

Bakan Kurum sosyal konut projesine başvuru sayısını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TV100’dahi katıldığı yaşayan yayın programında sosyal konut projesine ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’dahi nerede atılacağına ilişkin soru üzerine Kurum, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 1000 konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Kurum, tüm valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin malûmat istediklerini, gelen veriler çerçevesinde il ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 MİLYONA YAKIN BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERİMİZ”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri nasıl ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin yerde projeye güvenini başvuruyla beraberce görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 kapı gençlerimiz. Bu önemli tek rakam.” niteleyerek konuştu.

Bakan Kurum, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 1000 280 liradan başlayan taksitle isterseniz ev alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 1000 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz emlâk taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl tıpkısı taksiti ödemeye sürme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘TAKSİTLERİMİZDEKİ ARTIŞ DA YÜZDE 25’İ GEÇMEMELİDİR’ DEDİK”

Projedeki ödemelerin memur maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının bazen endişelere neden olduğunun belirtilmesi üzerine Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen sene memur maaşına yaklaşık yüzde 80 artım geldi. Biz TOKİ’takt ev algan 1 milyon 170 1000 vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada tek aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla konut kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım bile yüzde 25’i geçmemelidir ve tek yıl içerisinde verecekli vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Kurum, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine tam tersi tek hâl olacak.” yanıtını verdi.

“KORE VE KIBRIS GAZİLERİMİZ DE BU PROJEYE BAŞVURABİLECEKLER”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişkin şikayetlerin hatırlatılması üzerine Kurum, şunları söyledi:

“Bu talep dahi sayı geldi, ilk kez sizin yayınınızda yerde konuya sıra getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 1000 konutun yaklaşık 12 1000 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için ayrık merkezde. Gelen talep üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve yerde çerçevede güzel dahi tek emek yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi yerde projeye başvurabilecekler. Zaten başka şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa bile başvurabiliyor.”

Bakan Kurum, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin eksiksiz sektörlerde istihdamı artıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 1000 yeni istihdam kadastro oluşacağını dile getiren Murat Kurum, “Gençlerimiz, yeni mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz yerde noktada yerde projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun sayılmazsa Bakanlığımız hem bize hem dahi tâbi olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya sürme edecek.” ifadelerini kullandı.

ORTA GELİR GRUBUNA İLİŞKİN SOSYAL KONUT PROJESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’dahi yıllık yaklaşık 600 1000 yeni konut yapıldığını belirterek “Arz talep dengesiyle ilişkili. Ben burada talep karşısında arzı artırıyorum. Şimdi orta gelire dahi yapacağız. Orta gelire dahi akabinde proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 1000 içerisinde dahi orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve konut fiyatları düştü, düşmeye dahi sürme edecek.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: