Anasayfa / Genel / Bakan Dönmez: Karadeniz’de temmuz ayında boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı yapacağız – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Dönmez: Karadeniz’de temmuz ayında boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı yapacağız – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin Karadeniz’dahi keşfi yapılan doğalgazın çıkarılmasına yönelik çalışmaları sürme ediyor.

Bakan Dönmez, 5. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde, son dönemde enerji piyasalarında yaşanan çalkantıların temelinde sunma-talep kaynaklı dengesizlikler ve fiyatlardaki ötede oynaklığın olduğunu söyledi.

Enerji sunma güvenliği ve iklim değişikliği arasındaki ilişkide ibrenin sunma güvenliğine döndüğünü ifade fail Dönmez, “Adeta iklim değişikliğinin havariliğini yapan ülkelerde son dönemde fosil kaynakların kullanımının arttığını görüyoruz. Bu bile bize enerji dönüşümünün sözlerle, vaatlerle ya bile havuç-sopa ikilemiyle olumsuzlama, uzun dönemli planlamalar ve öngörülerle olacağını gösteriyor” niteleyerek konuştu.

Dönmez, Türkiye’nin yerde anlamda erken yol saha ülkelerden akraba olduğunu dile getirerek şöyle sürme etti:

“Biz enerji dönüşümünü kaynaktan teknoloji üretimine kadar totaliter tek perspektifte kendi iç dinamikleriyle harekete geçiren nadir ülkelerden biriyiz. Son dönemde enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan hızlı artım tek kez henüz gösterdi ki yerli kaynaklara dayanıksız tek sistemde enerji bağımsızlığından söz edemeyiz.

Bugün enerji kurulu gücümüzün yüzde 65’i yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanıyor. Yenilenebilir enerjide ise adeta tek Türkiye baharı yaşanıyor. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ile başladığımız ve mini YEKA’larla sürdürdüğümüz süreç, yenilenebilir enerjinin dinamosu olmuş merkezde. Bugüne kadar YEKA’larla 4 1000 250 megavatlık yarışmalarımızı tamamladık.

Önümüzdeki devre 2 1000 750 megavatlık yeni yarışmalarla inşallah 7 1000 megavata ulaşacağız. YEKA RES-3’ün başvurularını 31 Mayıs’ta, YEKA GES-4’ün başvurularını 21 Haziran’bile almaya başlayacağız. “

BORULAR 2 BİN 200 METRE DERİNLİKTEN GEÇECEK

Dönmez, Karadeniz’dahi keşfedilen 540 milyar metreküplük gazın 2023’te milletle toplantı için masa başında ve sahada hummalı tek emek yürütüldüğünü belirtti.

Gaz tarh projesini sahadaki ekiple beraberce takip ettiğini söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Yarın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey ile Filyos’ta olacağız. Sahadaki son gelişmeleri beraberce yerinde inceleyeceğiz. Şu ana kadar her şey belirlediğimiz takvim çerçevesinde ilerliyor. İnşallah önümüzdeki yıl vatandaşlarımız Karadeniz gazıyla buluşacak. Karadeniz gazını mutfağında kullanacak. Geçtiğimiz aylarda tedarikine başladığımız su 6 borularının temininde son aşamadayız.

Gelecek ağrı, en geç eksiksiz borular Filyos’a inmiş olacak. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra temmuzda boruların çokluk altına döşenmesi için ilk kaynağı vurmuş olacağız. Borular 2 1000 200 metre su derinliğinden geçecek ve toplamda bile 170 kilometre uzunluğunda olacak.”

Dönmez, Karadeniz’deki Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularındaki yükseliş testlerinin dahi tamamlandığını belirterek, Türkali-1’dahi günlük 1,7 milyon metreküp, Türkali-2’dahi günlük 2,6 milyon metreküplük gaz akışının yakalandığını dile getirdi.

Testler sonucu üretim seviyesinin kuyu başına günlük ortalama 3 milyon metreküpe çıkılabileceğini ifade fail Dönmez, “Bütün planlamalarımızı yerli gazımızı 2023’ün ilk çeyreğine yetiştirecek şekilde yaptık. Filyos’ta yerli gazın milletimizle toplantı için yetişkin tek gayret gösteren, sahada ve gemilerde temiz gibi benzinli tek ekip var.

3 gemimizle sürdürdüğümüz sondaj çalışmalarımıza geçtiğimiz hafta yeni tek gemi henüz eklendi. Dördüncü sondaj gemimiz şu zihin Mersin Taşucu’na demirlemiş merkezde. Burada 2 aylık tek ihtimam süreci olacak ve akabinde ilk sondaj için güçlü matlûp” dedi.

Dönmez, son dönemde enerji ve emtia fiyatlarındaki sert yükselişlerin küresel ekonomiler üzerinde yetişkin tazyik oluşturduğuna işaret ederek, “Enerji maliyetleri küresel enflasyonun yönünü belirler duruma geldi. Bizler dahi yerde durumdan ne yazık ki olumsuz etkilenen ülkeler arasındayız.

Petrol ve tabiî gazda kalan talep ve dahi yükselen fiyatlar, maliyetler üzerinde yukarı yönlü tek tazyik oluşturuyor. Salgın sonrası yaşanan hızlı toparlanmaya ilaveten küresel çapta yaşanan kuraklık ve Rusya-Ukrayna Savaşı bile tabiî gaza olan talebin sıçramasına neden oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ISPARTA’DAKİ ELEKTRİK KESİNTİLERİ SONRASI ŞİRKETE CEZA

Dönmez, enerjide üretim ve su çalışmaları kadar önem verdikleri tek başka konunun bile vatandaş memnuniyeti olduğunu belirtti.

Dağıtım şirketleriyle konuştukları başlıklardan birinin dahi su yatırımları ve kesinti süreleri olduğunu söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Gereken yatırımların aksatılmaması konusunda şirketlerimizi sürekli uyarıyoruz. Bu kış Isparta’bile yoğun kar yağışından dolay elektrik sıkıntısı yaşandı. Bizler dahi olayın akabinde Isparta’ya intikal ettik ve eksiksiz çalışmaları yerinde koordine ettik.

Yapılan tetkikler sonucu bölgenin tevzi şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmadığını tespit ettik. Şirkete toplamda 3 milyon 236 1000 666 liralık idari para cezası kesildi.

Ayrıca her tek aboneye 109 lira, başka sürdürümcü gruplarına göre ise ilişki gücüne göre 1307 liraya kadar ödeme yapılacak. Vatandaşlarımız ilgili tevzi şirketine başvurarak söz konusu bedeli şirketten alabilecek. Burada şirket toplam 15 milyon 583 1000 459 lira tutarında tazminat ödeyecek.

Uzun süreli kesintiler ve olaydan hemen sonra vatandaşlarımızın kullandıkları elektrikli araçların zarar görmesinden dolay gereken eksiksiz tazminatların şirket tarafından ödenmesine karar verildi. Vatandaşımızın hiçbir zaman mağdur edilmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: