Anasayfa / Genel / Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Son an haberi!

Hükümet emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü için emek başlattı. Masadaysa tek tek formül var.

Açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’takt geldi. 

Yapılacak çalışmaya ilişkin sürecin sürme ettiğini ve sayı aşamanın olduğunu tamlayan Bilgin,  “Şu zihin masamızda sadece tek tane EYT formülü var” dedi.

HOLLANDA VE ALMANYA MODELİ GÜNDEM DE YOK

Bilgin, Hollanda veya Almanya modellerinden bahsedildiğini yalnız bunun gerçek olmadığını açıkladı.

Kabine sonrası yaptığı açıklamalarda yıl sonuna kadar çalışmayı tamamlayacaklarını söyleyen Bilgin, Ocak ertesi civarında bunu Meclis’açınık sunmayı planladıklarını dile getirmişti.

Bilgin, EYT düzenlemesinin içeriğine yönelik olarak vekillik bünyesinde kurulan tek ekiple yürütülen emek neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söylemişti.

Birkaç seçenek ve önerinin değerlendirildiği emek kapsamında sendikalarla oyun halinde olunacak.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999’bile yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına tek dahi yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu bile sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) beraberce sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT’li olarak adlandırılıyor.

KAÇ KİŞİ EYT’Lİ?

Emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik koşullarında 1999’bile yapılan değişikliğin geçmişe dönmüş uygulanmasına son verilmesini, yaş şartı aranmadan, sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını sağlayıp emekli olmayı talep ediyor.

Nisan 2022 itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 406 1000, 4/”’b”’ (Bağ-Kur) kapsamında 3 milyon 32 1000 sigortalı bulunuyor.

Tahminlere göre, 4/a ve 4/”’b”’ olmak üzere toplam 19 milyon 726 1000 sigortalıdan yaklaşık 5-6 milyonu EYT sorunu yaşıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: