Anasayfa / Genel / Aynes’in Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satışına onay

Aynes’in Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satışına onay

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) yapılan açıklamada, yaklaşık 1.000 işçinin çalıştığı ve her gün 20 1000 çiftçinin süt sattığı Denizli’deki Aynes Gıda’nın iflastan kurtarıldıktan sonra 8 Eylül’dahi ikinci kez ihaleyle satışa çıkarıldığı belirtildi.

İhaleye Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TKT Hayvancılık ve Tarım Ürünleri AŞ) ile Matlı Gıda’nın katıldığı hatırlatılan açıklamada, “Kapalı teklif, açık müzayede ve pazarlık aşamaları sonrasında, muhammen üstün olan 785,5 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Türkiye Tarım Kooperatifleri oldu. Söz konusu teklifi uygun bulagan TMSF Fon Kurulu, nihai kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi” ifadeleri yer öncü.

FON KURULU İLK İHALEYİ ONAYLAMAMIŞTI

Açıklamada, iflastan kurtarılan şirkette TMSF kayyımlığı döneminde şirketin cirosu ve karlılığı artmasına rağmen, bankalara ve tahvil sahiplerine olan eski borçların ödenebilmesi imkanı olmadığı ortaya köken, yerde durumun “sürdürülemezlik raporu” ile resmileşmesinin akabinde şirketin satışa çıkarıldığı anımsatıldı.

İlk ihalede gelen 350 milyon TL’lik teklifin az durduğu ve Fon Kurulu’nun satışı onaylamadığı hatırlatıldı.

SAHİPLERİ NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN MAHKUM OLDU

Makyajlanmış bilançolarla Aynes Gıda’yı olduğundan sayı henüz iyi merkezde göstererek tahvil ihraç edilmesi ve bankalardan yüklü miktarda kredi kullanılması sebebiyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından şirket hissedarları hakkında suç duyurusunda bulunulduğu aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Haklarında terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında aclan davaların sürme ettiği eski hissedar ve yöneticiler SPK’nın tespit ettiği usulsüzlükler sebebiyle aclan davada mahkum oldu. Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Aynes Gıda’nın eski yönetim kurulu başkanı Nevzat Serin, eski yönetim kurulu yönetici yardımcısı Ayhan Batur ile eski yönetim kurulu üyesi Mehmet Ali Özkan hakkında tahvil ihracı sürecinde finansal tablolarda kasıtlı tek şekilde, gerçeğe ters tensikat yaptıklarını tespit etti. Sanıklara ayyarlık ve özel belgede sahtecilik suçlarından 3 yıl 4 ağrı hapis ve 20 1000 TL adli para cezası verildi.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: