Anasayfa / Genel / Ay’dan evvel son adım: NASA devasa roketini test ediyor

Ay’dan evvel son adım: NASA devasa roketini test ediyor

Geçtiğimiz ayda yeni devasa roketini tanıtan NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), hazırlık çalışmalarından sonra roketi test etmeye başlıyor. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) olarak isimlendirilen roket, iki haftalık hazırlık çalışmasından sonra deneme için hazır bekliyor. Bu, uzay ajansının uzun yıl boyunca ve milyarlarca dolarlık geliştirme maliyetinden sonra, nihayet uçmaya hazır olduğunu duyurmasından evvelki son büyük prova olacak.

NASA, üç gün boyunca prova düzenleyecek

Uzay Fırlatma Sistemi, ajansın insanları ve kargoları uzayın derinlerine taşımak için hazırlanıyor. Ajansın bu adımı, 2020’lerin ortasında Ay’a birinci bayanı ve birinci siyahi insanı gönderme teşebbüsü olan Artemis programında önder rol oynaması hedefler ortasında yer alıyor.

Yörüngede yaklaşık 60 bin Pound alanı kaldıran SLS, gelecekteki astronotları taşıyacak bir kapsül başlatmak için tasarlandı. Lakin bunlardan evvel, SLS’nin başlaması gerekiyor. Artemis I isimli birinci uçuşu da bir provaydı. Roket, içinde rastgele bir mürettebat olmadan 4 ile 6 hafta boyunca ay etrafında yeteneklerini gösterecek. Bunun yanı sıra bir vazifede Orion’u fırlatacak.

‘Islak elbise provası’ olarak bilinen bu fırlatma için NASA, tüm adımları geçmek istiyor. Tıpkı vakitte NASA, SLS’yi çevreleyen altyapının birinci sefer birlikte çalışabilmesini de sağlamayı amaçlıyor. Bu, fırlatma sırasında roketi stabilize etmek için kullanılan devasa araçları ve yapıları içerir.

Test, 17.00‘da bir istasyon çağırısıyla başlayacak. Testi takip etmek isteyenler için SLS roketinin canlı imgeleri, NASA’nın YouTube kanallarından birinde yer alacak. Lakin ajans, geçmişte Uzay mekiği misyonları için yaptığı üzere, izleyenlerin dahili sesi dinlemesine müsaade vermeyecek. Bunların yanı sıra NASA yetkilileri, pazartesi günü medyaya test sonuçları hakkında bilgi vereceğini belirtti.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: