Anasayfa / Genel / Ay’da yapılacak madenciliğin bölgesi belirli oldu

Ay’da yapılacak madenciliğin bölgesi belirli oldu

NASA, bir Ay projesi olan Polar Resources Ice Mining Experiment-1(PRIME-1) için hazırlık yapıyor. İsminden anlaşıldığı üzere Ay üzerinde buz madenciliği deneyi yapmayı hedefleyen vazifeyle ilgili yeni gelişmeler oldu. NASA, PRIME-1’in ineceği bölgeyi açıkladı. İşte ayrıntılar…

PRIME-1, önümüzdeki sene misyonuna başlayacak

PRIME-1 vazifesi, NASA ismine değerli projelerin başında geliyor. O denli ki uzay dairesi, birinci kere robotik olarak Ay yüzeyinin altından madeni bir numune alacak. İnsanoğlu bu projeyle birlikte birinci kere dünya dışında bir yerde kaynak kullanımı ismine deney düzenleyecek. Misyon, NASA’nın Ay yüzeyinde daima bir insan varlığı olması isteği için büyük bir adım.

NASA, 2022 yılında misyona başlamayı planlıyor. Proje, Ay’ın Güney Kutbu‘na buz madenciliği yapmak için deney aracı göndermeyi hedefliyor. NASA, aylar süren değerlendirmeler sonucunda iniş yapacağı yeri belirledi. PRIME-1, Shackleton isimli kraterin yakınındaki bir sırta iniş yapacak. Bilim insanları, arazi aracının 10 günlük misyon mühletince çalışabilmesi için kâfi güce sahip olduğuna inanıyor.

Shackleton krateri, pozisyonu itibariyle birçok avantajı beraberinde getiriyor. Bölge, daima irtibat sağlanabilecek net bir görüş alanına sahip olması en değerli avantajlardan birisi. Ayrıyeten yakınındaki küçük bir krater de robotik keşif için epey uygun. PRIME-1 misyonu, temelinde ticari bir emel güdüyor. NASA, bu proje için Intuitive Machines ile paydaşlık içerisinde harekete ediyor.

Vazife aracı, 3 kıymetli teknoloji gösterisine mesken sahipliği yapacak. Birinci olarak PRIME-1, bir matkap ve kütle spektrometresi içeriyor. Bunlardan bir başkası ise Nokia of America ve Micro-Nova tarafından geliştirilen bir 4G/LTE bağlantı sistemi olacak.

Son olarak Intuitive Machines tarafından tasarlanan bir huni robotu vazifede yer alacak. Robot, evvel yüzeye yerleşecek ve daha sonra yakındaki bir kratere geçiş yapacak. Böylelikle bilgi ve imaj toplayacak. Başarılı olması durumunda NASA, başka vazifelerinde de yer verecek.

Mühendisler, bu üzere projelerin gelecek periyotlarda yapmayı planladıkları Ay misyonları hakkında fikir vereceğini düşünüyor. PRIME-1, NASA’nın geniş vakitli projesi olan Artemis‘i de yakından ilgilendiriyor.

NASA’nın Ay ile ilgili geniş çaplı projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşınız.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: