Anasayfa / Genel / Ay’a çarpan kara delikler yeni bir tartışma başlattı

Ay’a çarpan kara delikler yeni bir tartışma başlattı

Bilim insanları, Ay‘a çarparak uydumuzda izler bıraktığını düşündükleri kara delikler hakkında yeni bir tartışma başlattı. Aslında araştırmacılar, bu tezlerinin var olan karanlık husus tartışmasını sonlandıracağını ileri sürüyor. Illinois Eyalet Üniversitesi (ABD) ve Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsü araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda yayımladıkları çalışmaya ait yeni açıklamalar yaptı. İşte dikkat çeken o çalışma ve açıklamalar…

Kara delikler için Ay’ı incelemeliyiz!

İki araştırmacının Royal Astronomical Society‘de yayımladığı makale hayli dikkat çekmişti. Kelam konusu çalışmanın ortak müellifi Illinois Eyalet Üniversitesinden fizikçi Dr. Matt Caplan, CNET‘e bir demeç verdi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada fizikçi, kara deliklerin parmak izlerini Ay’da bulabileceğimizi söyledi.

Nisan 2019’da yayımlanan bir kara deliğin birinci imajı.

Çalışmaya nazaran, Büyük Patlama‘dan kısa bir müddet sonra atom büyüklüğünde kara delikler oluştu. Bu hiper-yoğun objeler kozmosun dört bir yanına hareket etti ve Ay’a çarptı. Çalışmanın müellifleri, bu küçük cisimlerin Dünya da dahil olmak üzere pek çok kozmik cisme çarptığını ileri sürdü. Lakin Ay’ın ince atmosferi nedeniyle uydumuz bizim kadar şanslı değildi.

Çalışmanın ortak muharriri Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsünden teorik fizikçi Almog Yalinewich, bu bahis hakkında bir açıklama yaptı. Yalinewich, “Esasen Ay’la ilgili özel bir durum yok. Ay’a bakmamızın tek nedeni daha çok şey bilmemiz. Neptün, Jüpiter yahut Merkür’ün birtakım uyduları da uygun adaylar olabilir.” dedi.

Bir adım daha ileri giden araştırmacılar, çarpışmadan geriye kalan izlerin hâlâ Ay’da olabileceğini belirtti. Araştırmacılar, çarpmanın klasik asteroit çarpmalarından farklı hal ve özelliklere sahip, birkaç metre genişliğinde küçük kraterler oluşturacağını söyledi.

Takım, Ay’da bu tarifine uyan kraterler bulursak, bu küçük, ilkel kara deliklerin varlığını kanıtlayacağımızı tez ediyor. Bunun için de NASA’nın Artemis programı üzere gelecekteki beşerli Ay misyonlarında bu kraterleri bulacağımızı söylüyor.

Araştırmacılar, kelam konusu bulguların karanlık hususa ışık tutabileceğini ileri sürüyor. Birçok fizikçi, karanlık hususların kozmostaki hususun çoğunluğunu açıkladığına inanıyor. Makaleye nazaran bilim insanları, karanlık hususun ilkel kozmostaki yoğunluk dalgalanmalarından oluşan kara deliklerden oluştuğunu düşünüyor. Bu nedenle, kozmosun başlangıcındaki küçük kara delikler Ay’ı deldiyse, gerilerinde karanlık unsur bulguları bırakma ihtimali var.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: