Anasayfa / Genel / Ay’a çarpacak roketle ilgili yeni tez: SpaceX roketi değil!

Ay’a çarpacak roketle ilgili yeni tez: SpaceX roketi değil!

 Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, kurulduğu 2002 yılından beri birçok uzay projesine imza attı. Şirket, projeleri kapsamında 2015’de Falcon 9 roketini fırlatmıştı. Roket, Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusunu görev yeri olan Langrange 1 noktasına inançlı bir formda bırakmıştı. Fakat, Falcon 9 için işin bundan sonraki kısmı istenildiği üzere gitmedi.

Projenin ikinci kademesi olan Falcon 9 roketinin dönüşünde arıza görüldü ve geri dönüş yolunda yeteri kadar yakıtı kalmadı. O günden bu yana denetimden çıkıp ölçüsüz bir halde uzayda hareket ediyordu. Birkaç hafta evvel roketin Ay’a 4 Mart’ta çarpacağı söylenmişti.

Ay’a Falcon 9 değil, bir Çin roketi çarpacak

Elon Musk projeleriyle bir kesim tarafından sevilse de birçok kesim tarafından da eleştri yağmuruna tutuluyor. Geçtiğimiz haftalarda Falcon 9’un Ay’a çarpacağı konusu gündeme geldiğinde bilhassa avrupa basını Musk’u topa tutmuştu. Lakin çarpma konusunda küçük bir yanlışlık oluştu.

Falcon 9 roketinin Ay’a çapacağını Dünya’ya yakın hareket eden göktaşı ve kuyruklu yıldız üzere objeleri takip edecek Project Pluto yazılımını yazan Bill Gray söylemişti. Uzay gündemini hayli meşgul eden haberin akabinde Gray, yanıldığını belirtti. Yazılımcı, web sitesinde yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi.

Yüksekte uçan uzay çöplerinin kimliklerini bilmek ekseriyetle biraz dedektiflik gerektiriyor. Brezilya’daki bir gökbilimci, bir haber kümesinde cismin dünya yörüngesinde döndüğünü ve bunun insan üretimi bir cisim olabileceğini öne sürdü. Bunun ya DSCOVR ya da onunla bağlantılı bir donanım kesimi olduğunu düşündüm. Lakin roketin yörüngesiyle ilgili rastgele bir data bulmakta sorun yaşadım. Bir evvelki aday lansmanı, 23 Ekim 2014 saat 18:00 UTC’de başlatılan Chang’e 5-T1 misyonuydu.

 Chang’e 5-T1 vazifesi Ekim 2014’te Long March 3C roketiyle fırlatıldı. Gök bilimcilere nazaran Fırlatma vakti ve Ay’ın yörüngesi, Mart ayında Ay’a çarpacak olan objenin yörüngesiyle neredeyse birebir örtüşüyor. Gray,  Ay’a çarpmak üzere olan objenin aslında Chang’e 5-T1 roketinin olduğuna ikna olduğunu belirtti.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: