Anasayfa / Genel / Ay’a beşerli uçuş vazifesi Artemis ertelendi!

Ay’a beşerli uçuş vazifesi Artemis ertelendi!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu Ay’a gönderme gayesini taşıyan uzun soluklu projesi Artemis üzerinde çalışmalarını ağırlaştırmış durumda. Birinci etapta projenin 6 yıl sürmesi hedefleniyordu. Bu seferleri 2028 kadar tamamlamak isteyen NASA, dönemin lideri Donald Trump’ın baskılarıyla gayesini 4 yıl daha erkene çekerek 2024’te Ay’a birinci insan inişini gerçekleştirecekti. Fakat görünen o ki bu gayeler tutmadı.

İnsanoğlunun Ay’a inişi 2025’e ertelendi

2024’te aya beşerli iniş gayesinin ertelenme ihtimali, geçtiğimiz Kasım ayında birinci sinyallerini vermişti. O periyot NASA yöneticisi Bill Nelson finansal açıdan 2024’ün mümkün olmadığını belirterek bu vazifenin bir daha ertelenebileceğini söylemişti. Gereken fon dayanağını alamadıkları için de hatası kıymetli bir kısmını Kongre’ye yüklemişti. Ayrıyeten o periyot vazife bir dizi şikayete maruz kalmıştı.

NASA’nın iniş sistemini geliştirmek için rakip SpaceX‘i seçme sürecinin adil olmadığı suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. Suçlamayı yapan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un Blue Origin şirketiydi. Ama Blue Origin, yasal çabasını kaybetmişti. Tüm bu aksaklıkların akabinde esasen güç bir amaç olan 2024’te aya beşerli iniş yapma projesi resmi bir lisanla 2025 yılına ertelendi. Mevzuya ait NASA resmi sitesinden yönetici Bill Nelson bir dizi açıklamalarda bulundu.

ABD Federal Alacaklar Mahkemesi’nin NASA’nın insan iniş sistemi (HLS) için kaynak seçim sürecini kapsamlı bir halde değerlendirmesinden mutluyuz ve SpaceX ile görüşmelerimize şimdiden yine başladık. İkimizin de birlikte çalışmaya geri dönmeye ve birinci ay şov misyonlarımız için yeni bir vakit çizelgesi oluşturmaya istekli olduğumuz açık. Mümkün olduğunca çabuk ve inançlı bir formda Ay’a dönmek bir NASA için öncelikli geliyor. Ancak, son dava ve başka faktörlerle birlikte, Artemis’in altına birinci insan inişi muhtemelen 2025’ten daha erken olmayacak. İleriye dönük olarak, NASA gelecekte en az 10 Ay inişi planlıyor ve ajansın 2023 bütçesinden başlayarak gelecekteki arazi yarışı için fonlarda değerli artışlara muhtaçlığı var.

Artemis 1, öbür adımlar için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için gerçekleştirilecek. İkinci adımın da başarılı geçmesi durumunda 2025’e ertelenen Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapılacak.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: