Anasayfa / Genel / Ay misyonlarının kilit aracı sahnede: NASA Harika Guppy

Ay misyonlarının kilit aracı sahnede: NASA Harika Guppy

Artemis, NASA’nın beşerli Ay seyahati vazifelerine verdiği genel isim olarak biliniyor. Artemis Ay misyonlarında kilit rol oynayan araçlardan biri olan Muhteşem Guppy, kargo uçağı misyona tekrar başladı.

Birinci olarak 1960’ların sonuna hakikat Muhteşem Guppy, NASA’ya ilişkin Satürn V roketinin kesimlerini hareket ettirmek için kullanıldı. Klasik kargo uçaklarına sığmayan devasa roket modüllerini taşıma vazifesini üstlenen araç, Artemis Ay misyonu için sahneye çıktı.

Üstün Guppy, Artemis IV Ay vazifesi için birinci taşıma sürecini gerçekleştirdi

Artemis I, Artemis II ve Artemis III olmak üzere şimdilik 3 kademeli olan beşerli Ay seyahati vazifesi tekrar gündeme geldi. Bir sonraki faz olan Artemis IV için çalışmalara başlayan NASA, Üstün Guppy ile Orion bileşenlerini taşımaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Muhteşem Guppy, 2030 yılından evvel gerçekleşmesi beklenen Artemis vazifelerinde insanları aya uçuracak uzay aracı Orion için ısı kalkanı kaplamasını taşıdı. Kaliforniya’daki San Jose yakınlarındaki Moffett Federal Havaalanına iniş yapan Harika Guppy’nin manzaraları paylaşıldı.

Aero Spacelines şirketi tarafından dönüştürülen bir KC-97 Stratotanker olan Pregnant Guppy, yakıt ikmali için 1962 yılında tasarlandı. Yaklaşık 3 yıl sonra 7,6 metre çapında kargo bölmesine sahip daha büyük ve daha güçlü Harika Guppy kullanıma sunuldu. Uçağın son versiyonu olan Harika Guppy Turbine, birinci olarak 1970 yılında gökyüzüne çıktı.

NASA, Üstün Guppy süratle eskidiğinden 1997’de Aero Spacelines’ın üretim haklarını aldıktan sonra iki Muhteşem Guppy uçağı inşa eden Airbus ile muahede sağladı. Orion’un yaklaşık 5 metre çapındaki ısı kalkanı ve dış cephesi, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük araç olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya atmosferine giriş yapıldığında uzay aracını ve mürettebatı korumak için geliştirilen ısı kalkanı, karbon fiber kaplamaya sahip titanyum iskeletten oluşuyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: