Anasayfa / Genel / Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifi TBMM’de kabul edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifi TBMM’de kabul edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, konut kiraları yönü, yerde kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, tek önceki kira yılına ilgili kira bedelinin yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla geçerli olacak.

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre varyasyon oranının yüzde 25’in altında kalması halinde varyasyon oranı geçerli olacak. Bu kural, tek yıldan henüz uzun süreli kira sözleşmelerinde dahi uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak. Bu hüküm, “taraflarca yerde konuda tek uyuşma yapılmamışsa, kira bedelinin, tek önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre varyasyon oranını geçmemek koşuluyla hakim tarafından kiralananın akıllandırma göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenmesine” yönelik aranjman uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar yönü bile uygulanacak.

Kanuna göre, gereksiz stajına fiilen engel olmamak şartıyla herhangi tek işte sigortalı olarak çalışılması gereksiz stajının yapılmasına engel olmayacak.

Adli ve idari yargı hakim ve savcı adayları ile hakim ve savcı mesleğinden olanlar hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında görev yapanlar bile görevleri sırasında gereksiz stajı yapabilecek. İlgili birimlerce stajın yapılması konusunda gereken kolaylık sağlanacak.

Birden fazla baronun durduğu illerde her tek baro tarafından adli yardım bürosu oluşturulacak.

Yargı mercilerinin talebi üzerine yapılacak görevlendirmeler, Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan elektronik teknik sistemi üzerinden o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak.

Kanunla adli yardım hizmetleri için kullanılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye Barolar Birliği hesabına aktarılan ödeneğin barolar arasındaki tevzi esasları belirleniyor. Buna göre, ödenekten gönderilen paraların barolar arasındaki dağıtımında puanlama esas alınacak. Puanlamada öncelikle her baroya 5 temel puan verilecek. Bu temel puana ilave edilecek puanlar, baroların üye sayıları ve il nüfusları esas alınarak belirlenecek. Baroya kayıtlı olan her 50 üye mahkemelerde için tek puan; il nüfusu esas alınarak her 5 1000 nüfus için tek puan belirlenerek baronun puanına eklenecek.

Birden fazla baronun durduğu illerde ise her 5 1000 nüfus için tespit edilecek toplam puanın yüzde 40’ı, o ilde bağcıklı barolar arasında eşit olarak, kalanı ise o ilde levhaya kayıtlı toplam mahkemelerde sayısına bölündükten sonra elde edilen rakamın her baronun üye sayısına çarpımı sonucu elde edilecek puana göre dağıtılacak.

Genel Kurulda henüz sonra müsilaj ve imara ilişkin tensikat içeren Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin geneli üzerinde görüşmelere geçildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: