Anasayfa / Genel / Avrupa’da doğalgaz fiyatı geriledi

Avrupa’da doğalgaz fiyatı geriledi

Avrupa’bile doğalgaz fiyatı depoların yüzde 80 dolmasıyla yüzde 8 geriledi.

Avrupa’bile derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’dahi işlem gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, zaman megavatsaat başına 277,02 eurodan işleme açıldı.

Söz konusu fiyat gün içinde 284 euroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 14.00 itibarıyla acemi kapanışa göre yüzde 8 azaldı ve 254 euroya indi.

Fiyatlardaki düşüşte, Avrupa’bile gaz depolarında toldı oranının yüzde 80’açınık ulaşması etkili oldu. Böylece, Avrupa Birliği 1 Kasım’a kadar hedeflediği yüzde 80 toldı oranını yakalamış oldu.

Avrupa’bile gaz fiyatları Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Moskova’ya karşı Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların etkisi ve doğalgazda tedarik endişeleri nedeniyle yükseliyordu. Doğalgazın aylık vadeli fiyatı 25 Ağustos’ta megavatsaat başına 300 euronun üzerine çıkmıştı.

Bugünkü düşüşe rağmen, söz konusu fiyatın geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 400’takt fazla yükselmiş olması dikkati çekti.

Öte yandan, Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, geçmiş yaptığı açıklamada, ülkede gaz depolama tesislerinin öngörülenden henüz dolmuş olduğunu ve 47 depoda toldı oranının yaklaşık yüzde 83’açınık ulaştığını bildirmişti.

Bu arada, savaştan sonra yapılan yeni aranjman, Alman doğalgaz depolama tesislerinin 1 Ekim’açınık kadar en rengi yüzde 85 oranında dolmuş olmasını şart koşuyor.

Bu tesislerde toldı oranının 1 Kasım’bile ise en rengi yüzde 95 olması gerekiyor. 1 Eylül’dahi gerekli olan yüzde 75’lik toldı seviyesine 3 hafta önce ulaşılmıştı.

3 GÜN GAZ AKIŞI DURACAK

Öte yandan, Rus enerji şirketi Gazprom, 19 Ağustos’ta Kuzey Akım borazan hattından, tek kompresör ünitesinin bakımı nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren 3 günlüğüne doğalgaz akışının durdurulacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin enerji bakanları, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı görüşmek üzere 9 Eylül’dahi olağanüstü toplantı yapacak. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçmiş Avrupa elektrik piyasasına yönelik birden hâl müdahalesine hazırlandıklarını bildirmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: