Anasayfa / Genel / Avrupa, Rusya ile uzayda çalışacak mı? İşte şaşırtan karar

Avrupa, Rusya ile uzayda çalışacak mı? İşte şaşırtan karar

Ukrayna ve Rusya ortasında devam eden kriz uzay alanındaki iş birliklerini etkileyecek üzere görünüyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Genel Yöneticisi, Rusya’ya yapılabilecek birtakım yaptırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günden bu yana iktisattan güce kadar farklı yaptırımların uygulandığı Rusya, uzay çalışmalarından şimdilik çıkarılmayacak. ESA’nın açıklamasına nazaran, Rus Uzay Ajansı Roscosmos’a yönelik bir yaptırım kelam konusu değil.

ESA: Rusya ile uzayda çalışmaya devam edeceğiz

ESA Genel Yöneticisi Josef Aschbacher yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Milletlerarası Uzay İstasyonu ve ExoMars programları için Rusya’yla çalışacaklarını lakin savaşı da yakından takip edeceklerini söyledi.

“Mevcut çatışmaya karşın, uzay iş birliği ülkeler ortasında köprü olmaya devam ediyor. ESA, üye devletler ve başka ortaklarla olan taahhütlerini yerine getirmek için ISS ve ExoMars programı da dahil olmak üzere tüm programlar üzerinde çalışmaya devam edecek. Gelişen durumu izlemeye de devam ediyoruz.”

Avrupa üretimi Rosalind Franklin gezgini ve Roscosmos üretimi iniş aracını içeren ExoMars 2022’nin, Eylül ayında Proton-M roketiyle fırlatılması planlanıyor. Fakat hava durumu yahut krize ait rastgele bir gecikme, sonraki fırsatın 26 ay sonra geleceği manasına geliyor.

ESA; ortakları Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve öbür ülkelerle birlikte on yıllık ISS programında yer almakta. Şu anda ISS’te ise 7 kişi bulunuyor: Rus kozmonotlar Pyotr Dubrov ve Anton Shkaplerov, NASA astronotları Mark Vande Hei, Kayla Barron, Thomas Marshburn ve Raja Chari’yle birlikte Alman astronot Matthias Maurer.

Bu ortada Rusya’ya ilişkin olan Soyuz roketinin, Avrupa Guyana Uzay Merkezi’nden Galileo GNSS uydusunu fırlatması planlandı. Fırlatış 2022’nin ikinci çeyreği için belirlendi ve operasyonlar olağan biçimde devam ediyor.

Fakat Ukrayna’daki olayların, Avrupa’nın Rusya ile uzay iş birliği üzerinde tesirleri olması beklenen. Leicester Üniversitesi Uzay Siyaseti öğretim vazifelisi Bleddyn Bowen verdiği demeçte şunları söyledi:

“Avrupa ülkeleri Rusya’nın Ukrayna ordusunu parçalamasına, hükümeti vazifeden almasına ve vasal rejim kurmasına aldırış etmediklerine karar vermedikçe, uzayda Rusya ile büyük iş birliği projeleri geçmişte kalacak üzere görünüyor.”

Ek olarak Rusya, NASA’nın yeni Lunar Gateway (Ay Geçidi) programına ortak değil ve bunun ABD, Avrupa, Japonya ve Kanada için birtakım meseleler yaratabileceği düşünülüyor. Çin ve Rusya ise 2030’lu yıllar için Memleketler arası Ay Araştırma İstasyonu geliştirmeyi planladı. Bu iki ülke, ESA ve öteki birtakım devletlerin potansiyel olarak bedelli ortaklar olabileceğini söyledi.

ESA’nın Rusya ile uzay çalışmalarına devam etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: