Anasayfa / Genel / Avrupa Mars’a gidemeyecek: Ukrayna savaşı sonrası kritik karar!

Avrupa Mars’a gidemeyecek: Ukrayna savaşı sonrası kritik karar!

Avrupa’yı Mars’a taşıyacak olan ExoMars misyonu iptal edildi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yaptığı basın açıklamasında, Rus uzay ajansı Roscosmos ile iş birliğinin askıya alınması nedeniyle Rus-Avrupa misyonunun durma noktasına geldiğini söyledi.

Rus roketi Soyuz ve Rus iniş aracı kullanarak Eylül 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan ExoMars misyonu, Mars’a bir ESA gezgini göndermeyi planlıyordu. Fakat Avrupa Uzay Ajansı, Rusya’yla olan bağlarını kopardığını söylemesinin çabucak akabinde ExoMars vazifesi için de açıklamalarda bulundu.

Ukrayna savaşı nedeniyle ExoMars vazifesi iptal edildi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) idare kurulu, Ukrayna’daki işgal nedeniyle ExoMars için Rusya’yla olan durumunu kıymetlendirdi. ESA tarafından yayınlanan son açıklama, Mars araştırma misyonu ExoMars için Roscosmos ile iş birliğini sürdürmenin imkansız olduğunu ortaya koydu.

Birinci olarak 2020 için planlanan ExoMars fırlatışı, Covid-19 salgını nedeniyle 2022’ye kadar ertelenmişti. Lakin 2022 fırlatışının da ertelenmesi yörüngesi fırlatışa sırf iki yılda bir uygun olan Mars vazifesini yine tehlikeye atmış durumda. ESA, iptal edilen ExoMars vazifesini tekrar başlatmak ve Rus ekipmanına alternatifler bulmak için ivedi etmek zorunda.

ESA gezgini Rosalind Franklin, Kazakistan’daki Baykonur’dan Soyuz roketi ile fırlatılacak ve yeniden Rus imali olan Kazatchok iniş aracını kullanarak Mars toprağına inecekti.

Daha evvelki açıklamalarında ESA Genel Yöneticisi Josef Aschbacher, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Memleketler arası Uzay İstasyonu ve ExoMars programları için Rusya’yla çalışacaklarını fakat savaşı da yakından takip edeceklerini söylemişti. Ancak ESA, devam eden baskılara karşı daha fazla gelmeyeceğini duyurdu.

ExoMars’a ek olarak Soyuz roketinin kullanımına dayalı öteki tüm ESA vazifeleri de askıya alındı. Bunlar ortasında Avrupa’ya ilişkin takımyıldızı Galileo, Öklid bilim vazifesi ve Avrupa-Japon Dünya müşahede misyonu EarthCARE için iki uydu yer alıyordu.

Pekala ya siz ExoMars keşif vazifesinin iptal edilmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: