Anasayfa / Genel / Avrupa elektrik piyasasına müdahale edecek

Avrupa elektrik piyasasına müdahale edecek

Avrupa Birliği (AB), hızla kalan fiyatlara karşı elektrik piyasasına birden müdahalede bulunmayı planlıyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Slovenya’daki Bled Stratejik Forumu’nda Avrupa’bile yaşanan enerji krizine ilişkin konuştu.

Von der leyen, Avrupa’bile Rus fosil yakıtları döneminin sona erdiğini ve enerji şantajından kurtularak küresel kuralları henüz güçlü savunacaklarını söyledi.

Elektrik piyasasının farklı koşular ve amaçlar için geliştirildiğini anımsatan von der Leyen, ​​​​​​​Avrupa elektrik piyasasına yönelik birden hâl müdahalesine hazırlandıklarını bildirdi.

YAPISAL REFORM YOLDA

Von der leyen, “Şu anda tek birden müdahale ve elektrik piyasasının yapısal reformu üzerinde çalışıyoruz. Elektrik için gerçekten işleyen ve bizi tekrar dengeye getirecek yeni tek piyasa modeline ihtiyacımız var.” niteleyerek konuştu.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı görüşmek üzere 9 Eylül’dahi olağanüstü toplantı yapacak.

Bazı AB üyesi ülkeler doğalgazda tavan fiyat uygulanmasını ve elektrik piyasası faaliyetinin değiştirilmesini talep ediyor. AB Komisyonu yerde konuda üye ülkelerle görüşmeler yaparak ortak tutum belirlemeye çalışıyor.​​​​​​​

PİYASANIN DENGESİ BOZULDU

Mevcut sistemde AB’deki toptan elektrik fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan son üretici tarafından ve genellikle hızla devreye alınabilen doğalgaz santrallerince belirleniyor. Doğal gaz fiyatlarındaki hızlı yükseliş yerde piyasanın bile dengesini bozdu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: