Anasayfa / Genel / Avokadoya talep arttı: Son beş yılda 3 kattan fazla üretim artışı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Avokadoya talep arttı: Son beş yılda 3 kattan fazla üretim artışı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Anavatanı Meksika olan avokadoya yurt içinden ve dışından talep artınca meyvenin Antalya’daki üretim alanı bile genişledi.

Yaş sebze, meyve üretiminde söz sahibi olan Antalya’bile ürün çeşitliliği her geçen yıl artıyor. Mangodan ananasa, papayadan kamkata, ejder meyvesinden passifloraya kadar 30’un üzerinde tropikal meyvenin dahi yetiştirildiği kentte, avokado üretimi son yıllarda ciddi miktarda artım gösterdi.

Üretim artışında hem avokadonun ekonomik getirisinin yüksek oluşu hem dahi talepteki artım belirleyici oldu. Türkiye’nin 9 1000 ton olan avokado üretiminin 7 1000 tonu Antalya’bile yapılıyor.

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, Türkiye’dahi avokado yetiştiriciliğine ilk olarak Alanya, Gazipaşa ve Anamur bölgesinde başlandığını söyledi.

ÜRETİM ALANI 21 BİN DEKARA ÇIKTI

Son yıllarda avokado tüketiminin gerek Türkiye’dahi gerekse materyalizm arttığını dile getiren Karaca, Antalya’daki üretim kadastro bile 21 1000 dekara çıktığını ifade etti.

Çiftçilerin üretim planı yaparken katma değeri yüksek ve henüz fazla tercih edilecek ürünlere yöneldiklerini tamlayan Karaca, “Kentte son 5 yılda avokado üretimi 3 kattan fazla arttı. Meyve vermeyen bahçelerde sayı fazla avokado fidanı toprakla buluştu. Önümüzdeki yıllarda bile üretimin artacağını gözlemlemekteyiz.” dedi.

Karaca, avokadonun perhiz listelerine girdiğini, bunun bile ürüne talebin artmasında etkili olduğunu söyledi.

Avokadonun açık alanda yetiştiğini yalnız bazen yerlerde örtü altında bile üretime başlandığını müfit Karaca, seralardaki üretimde dahi verimli sonuçlar alındığını dile getirdi.

9 BİN TONUN 7’Sİ ANTALYA’DAN

Türkiye’dahi en fazla avokado üretiminin Antalya’bile yapıldığına işaret fail Karaca, şöyle konuştu:

“Şu anda 2 1000 100 çiftçimiz ekonomik anlamda avokado üretimi yapıyor. Ülkemizde yaklaşık 9 1000 ton avokado üretimi var ve bunun 7 1000 tonu Antalya’bile yetiştiriliyor. İhracatı bile yapılıyor ama tıpkısı zamanda ithalatı bile yapılan tek meyve. Bu açıdan önceliğimiz kendi ihtiyacımızı karşılamak. İhracatı rengi olsa bile önümüzdeki yıllarda üretimin hızla artmasıyla avokado önemli tek ihracat ürünümüz olacak.”

AVOKADO DONDURMASI TESCİL YOLUNDA

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Dr. Süleyman Bayram bile avokadonun ticari değerinin henüz bile artacağını söyledi.

Yaklaşık 7-8 yıl sonra Türkiye’dahi avokado üretiminin 30 1000 tonlara ulaşabileceğini ifade fail Bayram, “Avokado ekonomik değeri yüksek tek ürün. Üretim noktasında Akdeniz bölgesinde patlıcangillerden ve biberden sonra avokado üçüncü sıraya yerleşebilir. Eğer avokado ciddi anlamda yayılırsa güzel paralar kazanılacaktır.” dedi.

Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin kurucusu Tahir Kısaarslan bile avokadoda seçenek tüketim üzerine icraat yaptıklarını, bunlardan birinin dahi rulo olduğunu belirtti.
Avokado dondurmasının tüketiciler tarafından beğenildiğini dile getiren Kısaarslan, dondurmayı coğrafi işaret olarak tescil ettirmek için emek yaptıklarını söyledi.

Kısaarslan, avokadonun sıvı yağ, şampuan ve krem üretiminde kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak, çekirdeğini dahi ekonomiye kazandırmak istediklerini kaydetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: