Anasayfa / Genel / Astronotların yaşadığı sıhhat problemine teknolojik tahlil

Astronotların yaşadığı sıhhat problemine teknolojik tahlil

Bilim insanları, uzay ziyaretlerinde astronotların yaşadığı nöro-oküler sendrom (SANS) sorunu için tahlil ürettiklerini açıkladı. Görme bozukluğuna yol açan TALİH, geliştirilen teknolojik uyku tulumu ile tarihe karışacak.

Ay ve Mars misyonlarında çalışma yürüten astronotlar, kas kaybı başta olmak üzere birçok sıhhat sorunu ile gayret ediyor. TALİH, göz küresinin düzleşmesine, optik sonun şişmesine ve görme bozukluğuna neden olan bir rahatsızlık. Basınçla birlikte başta sıvı toplandığında ortaya BAHT, farklı sıkıntıları beraberinde getirebiliyor.

Görme bozukluğunu ortadan kaldıracak özel uyku tulumu geliştirildi

Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (ISS) altı aydan fazla vazife yapacak astronotlar için geliştirilen uyku tulumu, basınç dengelemek için hayli tesirli. Astronotlar uyurken başında sıvı toplanmasına mahzur olan tulum, göz küreleri üzerindeki mümkün ziyan verici baskıyı hafifletiyor.

ISS ortamındaki mikro yerçekimi şartları, astronotların başlarında biriken sıvıyı bedene eşit biçimde dağıtacak teknolojiye şimdi sahip değil. Bu sebepten ötürü başta sıvı birikme sorunu ortaya çıkıyor.

Dünya’daki ömürde da benzeri durumlar gerçekleşebiliyor. Lakin yerçekimi, ayakta durduğumuz sürece başımızda biriken sıvıyı aşağı gerçek çekiyor. Bu da başımızda oluşan basıncın dengelenmesini sağlıyor.

Birden fazla astronotun görme sorunu, her ne kadar Dünya’ya döndüğünde ortadan kalksa da birtakım durumlarda kalıcı hasar ortaya çıkabiliyor. Dallas’taki Texas Üniversitesi takımı, bu sorunu tahlile kavuşturmak için REI isimli firma ile ortak bir çalışma yürüttü.

Texas Southwestern Tıp Merkezi Üniversitesi’nde iç hastalıkları profesörü olan grup başkanı Benjamin Levine, “İki yıllık bir Mars misyonu sırasında basınca bağlı tesirlerin ne kadar makûs olabileceğini bilmiyoruz. Astronotların uzun müddetli görme kaybı, vazifesi tehlikeye atacak durumlara yol açabilir.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: