Anasayfa / Genel / Astronotlardan SpaceX’i zora sokacak uzay manifestosu

Astronotlardan SpaceX’i zora sokacak uzay manifestosu

Son birkaç yıldır SpaceX’in Crew Dragon aracıyla onlarca kere Memleketler arası Uzay İstasyonuna fırlatılan Avrupalı astronotların uzay manifestosu merak konusu oldu. Avrupalı astronotlar, Milletlerarası Uzay İstasyonuna ulaşmak için kendi bağımsız araçlarına sahip olmak istiyor.

Avrupa Birliği ve ABD tarafından uzaya duyulan merak arttıkça astronotların daha fazla uzay vazifesi yapması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda düzinelerce Avrupalı astronotun, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından işletilen araçlarda uzaya gönderilmesi planlanıyor, lakin son vakitlerde Fransız ve Alman astronotlar bu monopolleşmeye karşı çıkmaya başladı.

Avrupalı astronotların uzay manifestosu

Thomas Pesquet ve Matthias Maurer, Crew Dragon aracının uzay uçuşunu ve roketin tekrar kullanılabilir yapısını tekraren övdü ve bugüne kadar hiçbir şikayet lisana getirmedi. Fakat yeni manifestonun da ortaya koyduğu üzere, Avrupalı ​​liderler uzay seyahati yapan devletlerden olmak istiyorsa, uzay aracı üretimini hızlandırıp hızlandırmayacağına karar vermek zorunda.

Avrupalı önderler için ikazlarda bulunan astronotlar, Avrupa’nın yaptığı uzay araştırmalarının NASA’nın onda birine bile ulaşmamasından şikayetçi. Manifestoda Avrupa’nın geride kalabileceği şu biçimde söz edildi:

“Avrupa; Dünya müşahedesi, navigasyon ve uzay bilimi üzere birçok uzay gayretinde hala ön saflarda yer alırken, uzay nakliyatı ve keşiflerinin giderek daha stratejik hale gelen alanlarında ise geride kalıyor.”

Rusya’da Soyuz, Çin’de Shenzhou ve NASA’da ise SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı bulunuyor. Ayrıyeten birkaç yıl içinde ABD uzay ajansı, Orion uzay aracını ve Boeing’in Starliner kapsülünü beşerli uzay uçuşu araçları filosuna eklemeyi planlıyor. Hindistan bile önümüzdeki iki yıl içinde alçak Dünya yörüngesine mürettebatlı araç geliştirmeyi hedefliyor.

Manifesto, Avrupa Uzay Ajansı’nın uzay araştırmaları ve iklim değişikliği üzere hususlardaki stratejisini tartışmak üzere Uzay Doruğu‘nin düzenlediği gün yayınlandı. Fransa Lideri Emmanuel Macron ve Avrupa Uzay Ajansı’nın yeni Genel Müdürü Josef Aschbacher da konuşmacılar ortasındaydı.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: