Anasayfa / Genel / Astronotlar tehlike altında: NASA uzay yürüyüşünü erteledi!

Astronotlar tehlike altında: NASA uzay yürüyüşünü erteledi!

Gezegenimizin atmosferinden dışarıya çıkabilmek, uzay çöplüğü yüzünden her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bozulan uydulardan roket kesimlerine kadar, yörüngemizde başı boş bir formda, maganda kurşunu gibi gezen on binlerce büyük ve milyonlarca küçük kesim bulunuyor. NASA tarafından yapılan açıklamaya göreyse Milletlerarası Uzay İstasyonu bir defa daha bu tehditle burun buruna geldi.

NASA, uzay çöplüğü astronotların yürüyüşünü ertelemek zorunda kaldı!

NASA, bu sabah erken saatlerde yakındaki kimi uzay enkazlarından mümkün bir güvenlik tehdidi haberini aldıktan sonra Milletlerarası Uzay İstasyonu dışında gerçekleşmesi planlanan bir uzay yürüyüşünü erteleme kararı aldı. Enkazın nereden geldiği şimdi değil. Lakin Rusya’nın yörüngedeki uydularından birini havaya uçurup uzay istasyonunu tehdit eden binlerce tehlikeli kesim oluşmasına sebebiyet vermesinin üzerinden sadece iki hafta geçti.

Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun dışında uzay yürüyüşü yapan astronotlar

ISS’de bulunan astronotlardan Kayla Barron ve Thomas Marshburn, istasyonun dışındaki bir anteni değiştirmek için bu sabah saatlerinde uzay giysileri giyiyordu. Bu Marshburn için beşinci ve Barron için birinci uzay yürüyüşü olacaktı. Fakat, hava kilidinden ayrılmadan evvel, misyon denetimindeki NASA çalışanı uzay yürüyüşünü durdurdu.

ISS’deki bir öbür astronot Mark Vande Hei, misyon gücündeki uçuş kontrolörlerine “Bu yalnızca gerçek hayat, bazen işler bu türlü yürüyor ve siz dostların güvenliğimizi gözettiğinize nitekim sevindim” dedi. NASA ise tespit edilen enkazın ne derece risk oluşturduğunu kıymetlendirmek için kâfi mühlet olmadığını, bu sebeple misyonu bir sonraki duyuruya kadar ertelediğini söyledi.

Milletlerarası Uzay İstasyonu için kaçınma hareketleri rutinleşti!

Uzay çöplüğü, son iki hafta içinde ikinci defa Memleketler arası Uzay İstasyonu planlarını bozuyor. Bu ayın başlarında da eski bir Çin hava uydusundan kopan ve yörüngede başı boş hareket eden parçanın ISS’NİN bir kaç yüz metre yakınından geçeceği öngörüldü. Bu sebeple çarpışmayı önlemek için “uzay enkazından kaçınma hareketi” ismi verilen bir hareket gerçekleştirildi.

Dünyanın etrafında bulunan uzay çöplüğünün temsili bir resmi

Milletlerarası Uzay İstasyonu son 22 yılda, üçü 2020’de olmak üzere, 29 kaçınma manevrası gerçekleştirdi. En sonuncusu 22 Eylül 2020‘de, bir Japon roketine ilişkin uzay çöpü yaklaşık 1.4 kilometre yakından geçeceği için yapılmıştı. Bu sayıların ilerleyen günlerde giderek artması bekleniyor. Münasebetiyle sistemler devamlı ISS‘in etrafını tarayarak tehlikelere karşı müdafaa sağlıyor.

Rusya, 15 Kasım’da bir çeşit kinetik füze kullanarak kendi uydularından birini havaya uçurdu. Açıklanan datalara nazaran 1700 adeti geçen izlenebilir ve binlerce izlenemeyen küçük uzay çöpünün oluşmasına sebep oldu. Patlatılan uydu, ISS’ye nispeten yakın bir yörüngede döndüğü için, enkaz bulutu periyodik olarak yakınından geçti. Ama astronotlar, misyon kontrolörleri tarafından erken uyandırıldı.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: