Anasayfa / Genel / Astronotlar ISS’den eşsiz görüntüleri nasıl çekiyor?

Astronotlar ISS’den eşsiz görüntüleri nasıl çekiyor?

Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) 2000 yılında birinci ziyaretini aldığı günden bu yana birçok milletten astronota konut sahipliği yaptı. Uzay yarışının siyasi kamplara bölündüğü altmışlı yıllardan sonra Rusya, ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa ülkeleri bir ortaya geldi ve bu istasyonu hayata geçirdi. Pekala ancak uzaya meraklı gençlerin masaüstünü süsleyen eşsiz ISS görüntüleri nasıl çekiliyor? Bu soruya Fransız astronot Matthias Maurer enteresan bir yanıt verdi.

Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) fotoğrafçılığı ve kullanılan uygulamalar

Fransız astronot Matthias Maurer, eşsiz görüntüleri sunan ISS yani Memleketler arası Uzay İstasyonu fotoğrafçılığı için takipçileriyle kıymetli tüyolar paylaştı. Twitter üzerinde yapılan paylaşımda, Maurer, ISS astronotlarının eşsiz dünya görünümlerini yakalamak için kullandığı uygulamaları paylaştı.

Buna nazaran ISS astronotları, yalnızca iOS için yayınlanan GoISSWatch uygulamasının yanı sıra NASA’nın Dünya Haritası uygulamasını da kullanıyor. Astronotlar Milletlerarası Uzay İstasyonu tam olarak dünyada hangi noktada olduğunu bu uygulama sayesinde öğreniyor.

ISS astronotları da bu uygulamaları kullanarak eşsiz görüntüler yakalamak için hazırlıklar yapıyor. Fakat Eylül ayında eşsiz bir dünya görüntüsü yakalayan Fransız astronot Thomas Pesquet, bu görüntüleri yakalamanın o kadar da kolay olmadığını anlatmıştı. Buna nazaran ISS fotoğrafçılığı yapmak pek göründüğü kadar havalı değil.

Bildiğiniz üzere ISS astronotları, bu dünya yörüngesinde yer alan istasyona değerli deneyler yapmak için gidiyor. Günün kıymetli bir kısmını bilimsel deneylere harcayan bilim insanları ne yazık ki her vakit eşsiz dünya görüntüleri çekmek için müsait olmuyor. ISS uygulaması astronotlar istasyonun nereden ne vakit geçeceğini yaklaşık olarak söylüyor.

Fransız Astronot Thomas Pesquet, bu eşsiz dünya görüntüsü ile değerli ISS fotoğrafçılığı karelerinden birini yakaladı

NASA Dünya Haritası uygulaması ise astronotlara tam olarak dünyanın yörüngesinde hangi pozisyonda olduğunu gösteriyor. Bu iki bilgiyi bir ortaya getiren astronotun ise eşsiz görünüm öncesi hazırlıklar yapması gerekiyor. Yeniden ISS’in bu görünüm üzerinden geçerken o bölgede havanın karanlık olması, bulutlu bir gökyüzünün olması da tüm planları suya düşürüyor.

Apple iPhone ya da iPad kullanıcıları GoISSWatch uygulaması ile kolaylıkla ISS istasyonunun tam olarak dünya yörüngesinde nerede olduğunu ve saat kaçta geçeceğini öğrenebilir. Android kullanıcıları ise ISS Dedector uygulaması ile bu bilgiye erişme imkanına sahip. Uluslarası Uzay İstasyonu’nu görmek için açık bir gökyüzü ve dikkatli gözler kâfi. Bu manada için teleskop üzere özel ekipmanlar olmadan da ISS’i görmeniz mümkün.


İlginizi Çekebilir

Sözleşmeliye kadro 2022: 90 bin taşeron işçi ne zaman kadroya girecek?

90 1000 taşeron işçi kadrosuna yönelik tarih beyin araştırılmaya sürme ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: