Anasayfa / Genel / Astronotlar, Güneş patlamasını uzaydan çekti! İşte o manzaralar

Astronotlar, Güneş patlamasını uzaydan çekti! İşte o manzaralar

Astronot Thomas Pesquet, Güneş patlamasının tesirlerini fotoğrafladı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu, bir müddettir Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda vazifeliydi. Fakat kısa müddet evvel 4 kişilik bir mürettebat, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı ile Dünya’ya döndü.

Mürettebatta NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Akihiko Hoshide ve Fransız astronot Thomas Pesquet bulunuyordu. Takım, Meksika Körfezi’ne iniş yaptı.

Pesquet, Güneş patlamasını görüntüledi

Milletlerarası Uzay İstasyonu’na veda eden astronotlar, harika aurora (kutup ışıkları) anlarına şahit oldu. Bu imgeleri meydana getiren fenomen, Güneş’ten gelen büyük bir gereç patlamasının gezegenimize ulaşmasından kaynaklanıyor.

Space.com‘a nazaran, taç küre kütle atımı (CME) isimli bu fenomen, 1 ve 2 Kasım’ın akabinde geçtiğimiz gün de gerçekleşti. AR2891 isimli Güneş lekesindeki bu CME, birinci ikisine nazaran epey büyüktü. Bu nedenle, Dünya üzerindeki tesiri de daha büyük oldu.

(Foto: ESA/Pesquet)

Güneş, yıllardır süren sessizliğin akabinde yeni faaliyetleri için uyanıyor. Bu, Güneş’in 11 yıllık döngüsünün bir modülü aslında. İşte bu mükemmel anlara Spacex’in uzay aracıyla Dünya’ya dönüş yapan mürettebat da şahit oldu. Uzay, bu cins fenomenlerin gözlemlenmesi ve görüntülenmesi için hakikaten büyük bir imkan sunuyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın astronotu Thomas Pesquet‘in paylaştığı bir fotoğraf binlerce beğeni aldı. Pesquet, yeşilimsi parıltılı büyüleyici Dünya imajını tweetledi. Bu paylaşımına, “Kuzey Amerika ve Kanada üzerindeki vazife süremizde en güçlü auroraya şahit olduk.” biçiminde not düştü.

Bu ortada, astronotlar Güneş patlamalarını zati sıkça yakalıyor. Bilhassa de Pesquet, paylaştığı fotoğraflar ile sık sık gündeme geliyor. Nisan ayında SpaceX Crew-2 ile yörüngedeki üsse ulaşan astronot, Flickr hesabında misal birçok manzara paylaştı.

Bununla birlikte, bu büyüleyici fenomenin Dünya üzerinde olumsuz tesirleri de var. Manyetik fırtınalar, ışıl ışıl bir imajın yanı sıra bazen uydulara ziyan veriyor. Ayrıyeten elektrik şebekeleri de ziyan görüyor. Şimdiye kadar, en berbat sonuçları beraberinde getiren jeomanyetik fırtına 1859 Carrington Olayı. Çünkü tüm Avrupa ve Kuzey Amerika’da telgraf ağlarını devre dışı bıraktı.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: