Anasayfa / Genel / Arjantin bu yıl 9. kez faiz artırdı

Arjantin bu yıl 9. kez faiz artırdı

Uzun süredir ekonomik krizle mücadele fail ve siyasi problemlerin sürdüğü Arjantin’dahi geçmiş yıllık enflasyon ağustosta yüzde 78,5 ile 30 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Açıklanan veri sonrası ülkede enflasyon beklentileri dahi yukarı yönlü eğilimini sürdürdü. Yapılan son anketlere göre, ülkede yıllık enflasyonda artım beklentisi 2022 sonu için yüzde 95’açınık ulaştı.

FAİZDE 5,5 PUANLIK ARTIŞ

Bu gelişme sonrası zaman kararlarını açıklayan Arjantin Merkez Bankası, politika faizini 550 esas puan artırarak yüzde 75’açınık yükseltti.

Banka yıl başında yüzde 38 düzeyindeki politika faizinde ocakta 200, şubatta 250, martta 200, nisanda 250, mayısta 200, haziranda 300, temmuzda 800 ve ağustosta 950 esas puan artırıma gitmişti.

Bu ayki 550 esas puanlık adımla yıl içinde 9. kez faizleri zait kredi, politika faizini dahi toplamda 37 puan yükseltmiş oldu.

Ülkede politika faizi, yıl başında yüzde 38 düzeyindeydi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: