Anasayfa / Genel / Arıtılmış atık su kullanımında teşvik oranı artıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Arıtılmış atık su kullanımında teşvik oranı artıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Arıtılmış atılgan su kullanımında teşvik oranı artırılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, musaffa atılgan suyunu yeniden kullanan tesislerin, atılgan su tasfiye tesisi enerji teşviki kapsamında desteklenmesine yönelik yeni tensikat getirildiği ifade edildi.

Mevcut uygulamada, tesislerin tek önceki yıl atılgan su tasfiye tesislerinde kullandığı ve ödemesini yaptığı elektrik faturalarını bakanlığa ibraz edebildiği ve tesislere yüzde 50’sine kadar geri ödeme yapıldığı hatırlatılan açıklamada, yerde kapsamda 2011-2021 arasında toplamda yaklaşık 793 milyon lira geri ödeme yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Kanunda yapılan değişiklikle teşvikin kapsamı 2 katına kadar çıkarıldı. Atık su tasfiye tesislerinde uygulanan yüzde 50’sine kadar geri ödeme oranı, ileri tasfiye teknikleri ile musaffa atılgan suyu yeniden kullanan kuruluşlara, yeniden kullanım oranına göre yüzde yüze kadar teşvik verilebilecek.” bilgisine yer verildi.

“KULLANILABİLİR SU POTANSİYELİ 112 MİLYAR METREKÜP”

Küresel iklim değişikliğinin en sayı etkileyeceği tabiî kaynaklardan birinin su kaynakları olduğuna uyanıklık çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Halihazırda ülkemizin kullanılabilir su potansiyeli 112 milyar metreküp olup, kişi başbağ yaklaşık 1400 metreküp civarındadır. Ülkemizde hızlı nüfus artışına tâbi olarak kalan su ihtiyacı, kuraklık, gelişen sanayi ve tarımsal faaliyetlere paralel olarak ortaya kaynak ötede su kullanımı sebepleriyle yüzeysel su kaynaklarının azalması ve yer 6 su rezervlerindeki düşüşler ile kirlilik oluşumu kaynaklı sorunlar nedeniyle ülkemizin dahi yakın gelecekte su sıkıntısı cazip ülkeler arasında yer alacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, atılgan su geri kazanım ve kullanımının önemi tek kat henüz artmıştır. Arıtılmış atılgan su, peyzaj ve tarımsal sulama, endüstriyel kullanım, yer 6 suyu beslek, rekreasyonel kullanımlar, evsel ve endüstriyel uygulamalar gibi sayı alanda yeniden kullanılabilmektedir.

Atık suları bile seçenek tek su kaynağı olarak nine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘döngüsel ekonomi’ ilkeleri doğrultusunda su kullanımını kırmak, oluşan atılgan suları arıtarak yeniden kullanmak ve yerde sayede su kaynaklarının korunmasını sağlamayı öncelikli hedefleri arasına almaktadır.”

Açıklamaya göre, atılgan suların yeniden kullanım oranının 2023’te yüzde 5’açınık çıkarılması hedefleniyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: