Anasayfa / Genel / Aquarian Space’in çılgın projesi: Ay’da internet için tarih verildi!

Aquarian Space’in çılgın projesi: Ay’da internet için tarih verildi!

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay ile insanlık ortasındaki aralık giderek azalıyor. NASA’nın Ay ile ilgili çılgın projeleri herkes tarafından bilinir bir hal aldı. Önümüzdeki 10 yılda büyük gelişmelerin olacağı kestirim edilirken uzay şirketleri de bu mevzuda adımlar atmaya devam ediyor.

Aquarian Space, 2 yıl içinde Ay’da Wi-Fi başlatacak

NASA, önümüzdeki yıllarda uzay projelerin merkezi olarak Ay’ı kullanmak üzere uçuk kimi fikirleri bulunuyor. Çünkü Artemis üzere Ay’a beşerli seyahat için de geri sayım başlamış durumda. Hal bu türlü olunca farklı kimi projeler de ortaya çıkıyor. Aquarian Space isimli uzay şirketi, 2 yıl içinde interneti Ay yüzeyine götürmek istiyor.

Uzay kuruluşlarının Ay’da madencilik, koloni ve çeşitli projeler için üs üzere kıymetli fikirleri bulunuyor. O denli ki bu türlü projeler için Dünya ile ilişki kurmanın en süratli ve kolay yollarından birisi de internet ağından geçiyor. Bunu fark edip teşebbüslere başlayan Aquarian Space, Güneş Sistemindeki birinci ticari yüksek bilgi bağlantı ağını kurmak için kolları sıvadı.

Aquarian Space, geçtiğimiz günlerde tohum finansmanı için 650 bin dolar aldığını duyurmuştu. Bu fonla çalışmalarını başlatmak isteyen şirket, projeyi uzun soluklu düşünüyor. Geniş bant internet kontağını birinci olarak Ay’a kurmak istese de başarılı olması halinde Mars’a da benzeri bir internet ağı kurmayı hedefliyor.

Aquarian Space, yeni teşebbüsün ismini Solnet koydu. Tüm çalışmalarını iki yıl içerisinde tamamlamayı hedefleyen şirket,  ilk uyduyu 2024’te fırlatmak için planlarını oluşturdu. Fakat şu anda internet ağı ile ilgili ayrıntılı bir bilgi paylaşılmadı. Kimi bilgilere nazaran Aquarian Space, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programında teknik incelemeden geçiyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: